Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na oleiste traciły na wartości na skutek żniw w Brazylii (21.02.2017)

Giełda w Chicago otworzyła nowy tydzień (poniedziałek w USA był dniem wolnym) od kontynuacji spadków notowań pszenicy i kompleksu sojowego. Jednak kukurydza zamknęła dzień na minimalnym plusie, dzięki powrotowi kapitału spekulacyjnego do zakupów.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na oleiste traciły na wartości na skutek żniw w Brazylii (21.02.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Zdecydowany wzrost wartości dolara, wobec euro, wywierał wczoraj presję spadkową na amerykańskie kontrakty, ale był prowzrostowy dla ich unijnych odpowiedników. Stąd też w Paryżu przeważały lekkie wzrosty kontraktów na zboża, na zamknięciu sesji. Spadkom nie oparł się jednak unijny rzepak, wyceniany relatywnie wysoko, w porównaniu do canoli, soi, czy też olejów roślinnych.

W Chicago, fundusze hedgingowe były sprzedającym netto (wczoraj) ok. 8 tys. kontraktów na soję i 4 tys. na pszenicę. Kapitał spekulacyjny kupił netto 7,5 tys. kontraktów na kukurydzę, zwiększając swoją pozycję długą w tym kontrakcie.

Przy braku nowych fundamentalnych wiadomości, inwestorzy większą uwagę przywiązują do analizy technicznej. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, wynika z niej, że nadal amerykańska pszenica i kukurydza, mimo ostatniej korekty spadkowej, pozostają w lekkim trendzie wzrostowym, a większość wskaźników technicznych zachęca do kupna. W przypadku soi wskaźniki krótko i średnioterminowe podpowiadają sprzedaż kontraktów.

USA-tygodniowe kontrole eksportu (wysyłki) były lepsze od oczekiwań dla amerykańskiej pszenicy, zgodne z przewidywaniami dla kukurydzy i poniżej dla soi.

Soja pozostaje pod presją szybszych niż zwykle brazylijskiej zbiorów. Brazylijski SAFRAS szacuje, że 24,8% soi zostało zebrane (na 17 lutego), w porównaniu do średniej dla tej daty na poziomie 17,1%.

Egipski GASC ogłosił we wtorek kolejny przetarg na zakup pszenicy z dostawą od 25 marca do 4 kwietnia. Wyniki powinny być znane dzisiaj.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: