Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i oleiste traciły na wartości (7.03.2017)

Największy spadek notowań zaliczyły wczoraj kontrakty na rzepak i kompleks sojowy. Zdecydowanie mniejsza przecena dotknęła kontraktów na pszenicę i kukurydzę. Oleiste znajdują się pod wpływem rosnących prognoz brazylijskich zbiorów.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża i oleiste traciły na wartości (7.03.2017)
W ostatnich dniach kolejne ośrodki analityczne podnosiły swoje, i tak już rekordowe, szacunki produkcji soi w Brazylii. FCStone prognozuje zbiory na poziomie 109,1 mln t, Celeres 109,6 mln ton i AgRural 107 mln ton. W czwartek swoją prognozę ogłosi USDA, poprzednia opiewała na 104 mln ton. Dodatkowo, poprawa pogody w Brazylii powinna rozwiązać problemy logistyczne i nasiona będą już bez przeszkód trafiać do portów, a stamtąd do odbiorców na całym świecie, ograniczając popyt na soję amerykańską. Notowaniom soi zaszkodziły także dane miesięczne z Chin, które pokazały spadek importu soi z 7,66 mln ton w styczniu, do tylko 5,54 mln ton w lutym. Nad rynkiem oleistych wisi także perspektywa rekordowych zasiewów soi w USA - tej wiosny oraz wzrost produkcji oleju palmowego w Malezji. Wydaje się zatem, że kontrakty na oleiste, w tym rzepak (wyceniane relatywnie wysoko) mają spory potencjał do spadków w najbliższych tygodniach.

W USA wykrywane są kolejne ogniska ptasiej grypy, a to negatywnie wpływa na notowania giełdowe kukurydzy. Z drugiej jednak strony, silny popyt ze strony przemysłu biopaliwowego i wysoki eksport mogą przyczynić się obniżenia przez USDA amerykańskich zapasów już w czwartkowej prognozie. Sondaż Reutersa pokazuje oczekiwany spadek zapasów o 3 mln buszli w stosunku do lutego.

Analitycy ankietowani przez Reutersa spodziewają się także pogorszenia bilansu amerykańskiej pszenicy, czyli spadek zapasów o kolejne 4 mln buszli, ale już sondaż Bloomberga pokazał wzrost tychże zapasów. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, negatywną informacją dla rynku pszenicy było zakwestionowanie, przez służby fitosanitarne Egiptu, jakości dwóch statków rosyjskiej i jednego argentyńskiej pszenicy. Badania „na szczęście” odbywają się w portach załadunku, stąd dostawcy mogą zamienić zakwestionowane zboża na inne.

Przed czwartkową publikacją miesięcznej prognozy USDA analitycy oczekują (średnia oczekiwań), że globalne zapasy końcowe pszenicy, na koniec sezonu 2016/17 pozostaną na niezmienionym poziomie – 248,6 mln ton. Oczekiwane globalne zapasy końcowe kukurydzy i soi powinny wzrosnąć po ok 1 mln ton, do odpowiednio: 218,5 mln t – kukurydza i do 81,5 mln t - soja.

Fundusze hedgingowe były we wtorek sprzedającym netto ok. 7 tys. kontraktów na kukurydzę, 6,5 tys. na soję i 1 tys. na pszenicę.


Tagi:
źródło: