Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża odbiły w górę, ale oleiste pogłębiły straty (26.05.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W Chicago, w piątek inwestorzy redukowali swoje krótkie pozycje w kukurydzy i pszenicy pod...

W Chicago, w piątek inwestorzy redukowali swoje krótkie pozycje w kukurydzy i pszenicy pod wpływem prognoz zapowiadających opady deszczu na wielu obszarach upraw. Szacuje się, że fundusze hedgingowe kupiły netto 8 tys. kontraktów na kukurydzę i 4 tys. na pszenicę SRW w piątek. W konsekwencji najbliższe serie kukurydzy i pszenicy odbiły tego dnia w górę odpowiednio o 1,4% i 1,8%, kończąc cały tydzień na 0,5%-07% plusie.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych


Jak przekonuje Andrzej Bąk, rośnie premia za ryzyko pogodowe w cenach futures zbóż, ponieważ kończy się optymalny okres zasiewów amerykańskiej kukurydzy, co przy deszczowej pogodzie może zachęcić farmerów do zmiany przeznaczenia niektórych pól z kukurydzy na soję. To z kolei  zachęciło w piątek niektórych spekulantów do (od)kupowania kontraktów na kukurydzę i sprzedawania na soję. Kapitał spekulacyjny posiada olbrzymią krótką pozycję w zbożach, a już we wtorek (poniedziałek w USA jest dniem wolnym) USDA opublikuje pierwszą ocenę kondycji upraw kukurydzy, która da pogląd na temat potencjalnej wydajności. W przypadku amerykańskiej pszenicy, deszczowa pogoda utrudnia rozpoczynające się na południu zbiory i zagraża jakości ziarna, a słabnący dolar poprawia konkurencyjność w eksporcie, są to oczywiście czynniki prowzrostowe.
 
W odmiennym kierunku podążały w piątek notowania kompleksu sojowego. Najbliższa seria na soję straciła na wartości tego dnia 1,4% i 2,8% w cały minionym tygodniu. Jest kilka czynników wywołujących przeceny na rynku oleistych w kończącym się rekordowym sezonie. Należą do nich: prognoza rekordowych zasiewów w USA (te mogą być jeszcze), skokowa przecena reala brazylijskiego (mniejszy amerykański eksport) i w końcu czwartkowe spadki na rynku ropy. To wszystko zachęca inwestorów finansowych do sprzedawania kontraktów i gry na dalsze spadki notowań (krótkie pozycje). W piątek fundusze hedgingowe sprzedały netto ok. 8 tys. kontraktów.
 
Unijne kontrakty
 
Podobnie jak soja, unijny rzepak ustanawiał w piątek swoje nowe długookresowe minima. Sierpniowa seria potaniała tego dnia 1,5 euro do 355,75 eur/t – najniżej od  września ubiegłego roku. W ciągu minionego tygodnia rzepak stracił 4,75 eur/t (1,32%). Na 0,6% minusie piątkową sesję zakończyła także kukurydza ze starych zbiorów wyceniona na 165 eur/t, podczas gdy seria na nowe zbiory zamknęła dzień na poziomie neutralnym (170,0 eur/t.) Tym czasem pszenica odbiła lekko w górę, korzystając ze wzrostu amerykańskiego kontraktu. Seria wrześniowa (nowe zbiory) zamknęła dzień 0,5% (+0,75eur/t) wzrostem, a w skali tygodnia podrożała nawet o 1,1% (1,75 eur/t).

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl