Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża w dół na początku miesiąca (3.05.2016)

Dalsza poprawa kondycji amerykańskich upraw i szybkie tempo zasiewów, zachęciły fundusze hedgingowe do wyprzedaży kontraktów podczas wtorkowej sesji w Chicago. Kapitał spekulacyjny sprzedał netto ok. 23 tys. kontraktów na kukurydzę, 15 tys. na soję i 10,5 tys. kontraktów na pszenicę. Notowania najbliższej serii pszenicy spadły we wtorek w Chicago o blisko 4%, kukurydzy o niecały 1%, a soi o prawie 1,5%. Mimo ostatnich przecen, soja i śruta sojowa nadal wyceniane są w pobliżu swoich 10-miesięcznych maksimów.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża w dół na początku miesiąca (3.05.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT, w Paryżu wczorajsza sesja była trzecią z rzędu spadkową dla zbóż i rzepaku. W efekcie majowa seria pszenicy spadła do 150,25 eur/t, zaliczając nowe historyczne minimum zamknięcia dziennego tej serii. Wycena unijnej kukurydzy obniżyła się do 161,75 eur/t (seria najbliższa), ze 165 eur/t w ubiegły czwartek. W ostatni piątek wygasł majowy kontrakt na unijny rzepak, aktualnie najbliższą serią jest seria z terminem wykonania w lipcu, czyli już na nowe zbiory. 29-kwietnia, gdy wygasała seria majowa, różnica w wycenie starych i nowych zbiorów rzepaku wynosiła ok. ok. 5 eur/t, na korzyść starych zbiorów.

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował w poniedziałek wieczorem (po sesji w Chicago), że do 61% wzrósł udział pszenicy ozimej zakwalifikowanej do dwóch najlepszych kategorii (+2% tydzień do tygodnia), a zasiewy pszenicy jarej są kompletne w 54% (średnia o tej porze to 39%). Szybkie tempo zasiewów kukurydzy, wbrew wcześniejszym obawom, nie wyhamowało i sięga już 45%, w porównaniu do 30% średnio. W USA zasiewy soi są dopiero na początkowym etapie, do niedzieli zasiano 8% planowanego areału, oznacza to i tak wynik o 2% lepszy od średniej pięcioletniej.

Informa Economics zrewidowała w dół swoje szacunki produkcji argentyńskiej soi do 55 mln ton, w porównaniu 59,5 mln ton przed miesiącem. Winne są opady deszczu, które utrudniają rolnikom zbiory Informa obniżyła również swoje szacunki brazylijskiej produkcji kukurydzy, do 81 mln ton, w porównaniu do 83,7 mln ton wcześniej. Dla porównania USDA w kwietniu szacował zbiory soi w Argentynie na 59 mln ton, a produkcję kukurydzy w Brazylii na 84 mln ton. Według Informy Brazylia powinna zebrać 100,1 mln ton soi (USDA: 100 mln ton).


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: