| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża znów traciły na wartości, soja najniżej od 6 tygodni (23.02.2017)

Amerykański Departament Rolnictwa zapowiedział wczoraj wzrost areału zasiewów soi w USA do rekordowego poziomu. Konsekwencją tego powinien być kolejny rekord amerykańskich zbiorów i to bezpośrednio po rekordowej produkcji w Ameryce Południowej (zaczyna się realizować).

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża znów traciły na wartości, soja najniżej od 6 tygodni (23.02.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Presja spadkowa na notowania giełdowe soi jest więc duża. W czwartek najbliższa seria potaniała o 1,1% i o 3,3% w czasie pięciu ostatnich sesji i notowana była najniżej od 6 tygodni. Notowania amerykańskiej pszenicy i kukurydzy również spadły wczoraj i to mimo gorszych perspektyw na nowy sezon, ogłoszonych w czwartek przez USDA. Nad rynkiem zbóż, w tym pszenicy, wiszą olbrzymie globalne zapasy.

USDA w lutowym raporcie zmniejszył znacznie (4,5 mln ton) globalne szacunki zbiorów pszenicy w tym sezonie, pozostawiając je na nadal rekordowym poziomie. Jednak od czasu publikacji ostatniej prognozy USDA, swoje oficjalne, rekordowe, szacunki poprawiła Australia, a wczoraj minister rolnictwa Argentyny poinformował, że kraj ten zbierze rekordowe 18,3 mln ton pszenicy, w porównaniu do 15 mln ton prognozowanych przez amerykanów. Może się więc okazać, że w marcu USDA dokona znacznej korekty w górę, i tak już rekordowej, globalnej produkcji i zapasów tego zboża.

Czwartkowe, tygodniowe, dane EIA pokazały spadek dziennej produkcji etanolu w USA i jednoczesny wzrost zapasów. Dla notowań kukurydzy dane te były prospadkowe, tym bardziej, że przemysł biopaliwowy odpowiada w USA za zagospodarowanie blisko 40% krajowej produkcji kukurydzy.


Wczoraj w Chicago, fundusze hedgingowe były sprzedającym netto ok. 13 tys. kontraktów na kukurydzę, 12 tys. na soję i 3 tys. na pszenicę.

USDA zapowiada odwrót farmerów amerykańskich od uprawy zbóż na rzecz soi i bawełny

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, pierwsze szacunki areału upraw, przedstawione przez USDA w czwartek, zapowiadają jeszcze większe, niż oczekiwał rynek, zasiewy soi i bawełny w USA. Areał zasiewów soi powinien wzrosnąć o 4,6 mln akrów (+5,5%) do 88,0 mln akrów (rekord). Za większe zasiewy soi odpowiada korzystny stosunek cen soi do kukurydzy, który w lutym wynosi 2,6. Ostatnio tak korzystne ceny soi do kukurydzy w lutym były w 1977 roku. Tym czasem, obszar zasiewów kukurydzy powinien zmniejszyć się o 4,3% (4 mln akrów), do 90,0 mln akrów – wynik gorszy od oczekiwań analityków. Jeszcze większy oczekiwany spadek zasiewów dotyczy pszenicy. Areał tego zboża zmniejszy się w USA o 4,2 mln akrów (-8,4%), do 46,0 mln akrów – najniżej od ponad 100 lat.

USDA pokazał również pierwsze szacunki cen średnich w nowym sezonie (2017/18). Zdaniem USDA cena średnia kukurydzy minimalnie tylko wzrośnie, z 3,4 usd/b (prognoza dla tego sezonu), do 3,5 usd/buszel - średnio w sezonie 2017/18. Warto jednak zauważyć, że jest znacznie poniżej 3,92 usd/b, pokazywanych przez serię grudniową kukurydzy (nowe zbiory).

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!