| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty odreagowały poniedziałkowe zmiany (25.08.2015)

We wtorek ucichły niepokoje związane z Chinami, światowe rynki akcji i surowców rosły, odreagowując poniedziałkową wyprzedaż, i to pomimo dalszej głębokiej przeceny na chińskim rynku akcji. Być może to właśnie (spadki akcji w Chinach) skłoniło Bank Centralny Chin do obniżenia stóp procentowych o 0,25% do 4,6% oraz stopy rezerw obowiązkowych banków o 0,5%.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty odreagowały poniedziałkowe zmiany (25.08.2015)

Tańsze kredyty i większa podaż pieniądza na rynku, mogą pozytywnie wpłynąć na drugą co do wielkości gospodarkę świata, stąd decyzja Ludowego Banku Chin została wczoraj pozytywnie przyjęta przez inwestorów. Decydujące znaczenie dla dalszego rozwoju sytuacji, będą miały jednak realne dane z chińskiej gospodarki.

Notowania zbóż i oleistych

Już w poniedziałek amerykańskie kontrakty na zboża i oleiste, opierały się presji spadkowej, wynikającej z paniki na rynkach akcji i rynku surowcowym. Znaczące przeceny dotknęły za to unijne kontrakty.

We wtorek o kierunku notowań, w jeszcze większym stopniu, decydowały czynniki fundamentalne i dynamiczne zmiany na rynku eurodolara. Słabsze euro wspierało we wzrosty notowań na parkiecie w Paryżu.

Amerykańskie i unijne kontrakty na zboża i oleiste, dokładnie odreagowywały poniedziałkową sesję. Na Matif doszło do zniwelowania dużej części poniedziałkowej przeceny, także soja odrobiła część wcześniejszego spadku.


W tym czasie amerykańskie kontrakty na pszenicę i kukurydzę, które w poniedziałek drożały, wczoraj obrały kierunek spadkowy. Przyczyniły się do tego dane zawarte w poniedziałkowym raporcie Crop Progress, który opublikowany był już po zamknięciu dziennej sesji w Chicago. Wspomniany raport pokazał minimalną poprawę kondycji upraw kukurydzy w USA i bardzo szybkie tempo zbiorów pszenicy jarej. Kondycja amerykańskiej soi pozostawała trzeci tydzień na stabilnym poziomie. Dodatkowo negatywnie na pszenicę wpłynęły fatalne dane tygodniowe o wysyłkach eksportowych.

Soja i śruta sojowa, szczególnie mocno zależne od popytu chińskiego, utrzymały we wtorek minimalne wzrosty. Prowzrostowe były również informacje o tym, że rolnicy argentyńscy rozpoczęli pięciodniowy strajk, polegający na nie sprzedaży soi, Argentyna jest trzecim największym eksporterem soi na świecie.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!