| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty taniały śladem przecen na globalnym rynku akcji (20.01.2016)

Podczas wczorajszej sesji, obok indeksów giełdowych, traciły na wartości surowce. Tradycyjnie już ropa była liderem spadków (-3,6% i -6,7%), w wyniku których zaliczyła nowe 12 letnie minima. W Chicago z trendu spadkowego wyłamała się jedynie kukurydza.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty taniały śladem przecen na globalnym rynku akcji (20.01.2016)

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, kapitał spekulacyjny redukuje swoje krótkie pozycje w kukurydzy (odkupuje kontrakty), po odbiciu się notowań od poziomu 3,5 usd/buszel – uznawanego za silny poziom wsparcia. Kukurydzy pomogła także informacja o zakupie dużej partii tego zboża przez Meksyk. Pozostałe amerykańskie kontrakty, czyli pszenica i kompleks sojowy, uległy wczoraj lekkiej przecenie. W Chicago fundusze hedgingowe były sprzedającymi netto 6,5 tys. kontraktów na soję i 1 tys. na pszenicę. Jednocześnie inwestorzy ci kupili netto 4 tys. kontraktów na kukurydzę.

Notowania zbóż i oleistych

W Paryżu notowania, zarówno zbóż jak i rzepaku, spadały w środę w tempie większym niż w Chicago. Taniejąca ropa naftowa przekłada się na niższe wyceny olejów roślinnych i pośrednio nasion. Rekordowo niski kurs dolara kanadyjskiego sprawia, że tani rzepak sprowadzany jest do UE z Kanady.  Na rynek kukurydzy presję spadkową wywierają informacje ogniskach ptasiej grypy i szacunkach spadku zużycia paszowego w UE o 200 tys. ton.

Na rynku międzynarodowym rośnie pozycja Argentyny, po zniesieniu ceł wywozowych na zboża i zmniejszeniu na soję. Duże wrażenie na inwestorach zrobiła informacja, że pierwszy transport taniej pszenicy paszowej płynie z Argentyny do Karoliny Północnej (USA).

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w swoim raporcie informuje, że ceny eksportowe pszenicy amerykańskiej (SRW) to 200usd/t, podczas gdy pszenica francuska jest o 25usd/t tańsza.

Soja (USA) oferowana jest na eksport po 356 usd/t. Ten sam towar, ale importowany z Argentyny jest tańszy o 7usd/t, a z Brazylii o 17usd/t. IGC szacuje, że amerykańska kukurydza jest w eksporcie droższa od argentyńskiej o ok. 5usd/t.

Chiny szacują, że import soi do tego kraju wzrośnie o 9% w tym sezonie, do 80,5 mln ton. Ostatnie szacunki USDA mówią o 80,5 mln ton.

Egipt, korzystając z przecen na rynku, ogłosił przetarg na zakup pszenicy. Francuskie ziarno powinno konkurować z pszenicą argentyńską na tym przetargu.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!