| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty traciły na dzień przed kluczowymi amerykańskimi danymi (30.03.2017)

Kontrakty, zarówno w Chicago jak i w Paryżu, zbliżyły się wczoraj lub ustanawiały swoje wielomiesięczne minima. Rynek oczekuje wzrostu zapasów zbóż i soi w USA, po rekordowych zbiorach soi i kukurydzy oraz bardzo dobrych pszenicy.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty traciły na dzień przed kluczowymi amerykańskimi danymi (30.03.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Oczekuje się także danych pokazujących silny wzrost areału zasiewów soi pod tegoroczne zbiory. Stany Zjednoczone są największym producentem zbóż i soi na świecie, a notowania kontraktów w Chicago dyktują ceny na wszystkich pozostałych rynkach.

Tym czasem realizują się prognozy rekordowych zbiorów soi i kukurydzy w Ameryce Południowej, w tym sezonie. Wczoraj Agroconsult podniósł swoją prognozę brazylijskiej produkcji soi do 113,3 mln ton i kukurydzy do 96,3 mln t - mocno powyżej marcowej prognozy USDA (108 i 91,5 mln t).


W Chicago fundusze hedgingowe sprzedały netto w czwartek ok. 4 tys. kontraktów na kukurydzę, 4,5 tys. na soję i 3,5 tys. na pszenicę.

Tygodniowe zamówienia na amerykańską kukurydzę były o blisko połowę mniejsze niż tydzień wcześniej i gorsze od oczekiwań, ale zakupy pszenicy i soi wzrosły. USA sprzedały w czwartek do ​​Chin 165000 t soi. Dane te nie wystarczyły jednak do uchronienia pszenicy i soi przed przeceną.


Eksport zbóż z UE spada

Unijny eksport pszenicy w ostatnim tygodniu wyniósł tylko 134.000 ton, co daje łącznie 17,8 mln ton od początku sezonu, w porównaniu do 21,4 mln ton rok wcześniej (w tym samym czasie). W przypadku jęczmienia tygodniowy eksport wyniósł 116.000 t i 3,9 mln t od początku sezonu. W ubiegłym roku było to 8,5 mln ton.

Na rynkach zewnętrznych, notowania eurodolara (EUR/USD) kontynuowały korektę spadkową, euro straciło do dolara blisko 1% wczoraj. Na rynku ropy kontynuowane byłe lekkie wzrosty, ale już olej palmowy mocno stracił na wartości i zaliczył swój półroczny dołek.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!