| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty w Chicago wróciły w okolice wieloletnich minimów (15.07.2016)

Amerykańskie kontrakty na zboża i kompleks sojowy mocno traciły na wartości w końcówce tygodnia, po wybiciu w górę we wtorek i środę. W konsekwencji, notowania pszenicy i kukurydzy w Chicago spadły w ujęciu tygodniowym, odpowiednio o 2,4% i 1% (najbliższe serie) i powróciły w okolice wieloletnich minimów. W Paryżu presja spadkowa była dużo mniejsza, a unijne kontrakty zaliczyły lekkie wzrosty (w ujęciu tygodniowym).

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty w Chicago wróciły w okolice wieloletnich minimów (15.07.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w USA mocno zaawansowane są zbiory pszenicy ozimej, w wielu regionach notowana jest rekordowa wydajność z hektara, przy jednak mniejszej zawartości białka. USDA szacuje średni plon pszenicy HRW dla stanu Kansas na rekordowe 56 buszli na akr, czyli 7 buszli powyżej rekordu z 1998 roku. Notowania tej pszenicy na giełdzie w Kansas (na przełomie czerwca i lipca) spadły poniżej 4 usd/buszel i były najniższe od 10 lat. Lokalne ceny w punktach skupu były o kolejnego dolara niższe (ok. 3 usd/buszel) i pokrywają tylko 1/2 kosztów poniesionych na produkcję.

Duży wpływ na przeceny amerykańskich zbóż ma sprzyjająca pogoda, która wpływa na zachowanie funduszy hedgingowych. Inwestorzy ci od ponad miesiąca intensywnie sprzedają kontrakty, zwiększając swoją pozycję krótką netto w pszenicy i gwałtownie redukując pozycję długą netto w kukurydzy. Maleje premia w cenach kukurydzy związana z ryzykiem pogodowym. Stan amerykańskich upraw jest bardzo dobry, a pogoda w lipcu (kluczowy miesiąc dla plonowania kukurydzy) jest jak dotąd korzystna, przynosząc zapasy wilgoci na dalszą część sezonu wegetacyjnego. Jest zatem duże prawdopodobieństwo realizacji oficjalnych prognoz USDA zapowiadających rekordowe zbiory kukurydzy, wspierane dodatkowo wyższym areałem zasiewów. W odróżnieniu od kukurydzy, nadal utrzymuje się duża niepewność pogodowa dotycząca soi, dla której kluczowym miesiącem będzie sierpień. Stąd też kapitał spekulacyjny tylko w minimalnym stopniu redukował swoje długie pozycje (odsprzedawał kontrakty) i nadal utrzymuje olbrzymią pozycję długą w soi. Kondycja upraw soi w USA jest bardzo dobra, jednak zapowiedź gorącej i suchej pogody (La Nina), na terenach głównych upraw, w kolejnych tygodniach może pogorszyć sytuację. W Chicago, seria najbliższa na soję spadła w skali tygodnia tylko 1%, a od dwuletniego szczytu z 10-czerwca przecena soi sięgnęła tylko 12%, w porównaniu do 20% przeceny kukurydzy. 

Bardzo korzystne perspektywy tegorocznych zbiorów zbóż dotyczą także Basenu Morza Czarnego. Według lokalnego przedstawicielstwa USDA, tegoroczne zbiory pszenicy na Ukrainie powinny wynieść 24,46 mln ton, w porównaniu do 24 mln ton w lipcowej prognozie. Także lepsze oczekiwania dotyczą ukraińskich zbiorów kukurydzy, szacowanych teraz na 26,98 mln ton, czyli 1 mln ton powyżej lipcowej prognozy USDA. Wcześniej wspominałem już o zapowiedzi rekordowych zbiorów zbóż (w tym pszenicy) w Rosji i rekordowej produkcji pszenicy w Rumunii.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!