| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty zbożowe traciły na wartości (10.01.2017)

W Paryżu najbliższe serie pszenicy i kukurydzy potaniały o 0,75-1,25 eur/t, do odpowiednio 169 eur/t-kukurydza i 169,75 eur/t-pszenica. Po trzech sesjach spadkowych, doszło we wtorek do minimalnej korekty wzrostowej notowań rzepaku. Seria najbliższa na unijny rzepak zyskała na wartości 1,75 euro i zamknęła dzień ceną 414,5 eur/t.

Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty zbożowe traciły na wartości (10.01.2017)

Notowania zbóż i oleistych

W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, unijne kontrakty na zboża taniały śladem ich amerykańskich odpowiedników notowanych w Chicago, z kolei rzepak skorzystał z lekkiego odbicia notowań kontraktów na kompleks sojowy. Wzrosty na rynku rzepaku ograniczone były przez kontynuację spadków na rynku ropy (Brent -2,4% wczoraj i -3,8% w poniedziałek) oraz przecenę oleju palmowego.

Wielu uczestników rynku wstrzymuje się z podejmowaniem decyzji przed publikacją czwartkowych amerykańskich raportów (popyt/podaż, zapasy w USA), a zmiany notowań wynikają z czysto technicznych czynników (analiza wykresów).

Nadal w centrum uwagi pozostaje pogoda i amerykańskie dane eksportowe. Zmalało nieco ryzyko pogodowe dotyczące Ameryki Południowej, nadal jednak potrzeba więcej opadów we wschodnich rejonach Brazylii i suchej pogody w Argentynie. W 2016 roku mocno ucierpiała produkcja kukurydzy i soi w obu wymienionych krajach. Na półkuli północnej siarczyste mrozy wyrządziły już trochę szkód w amerykańskich zasiewach pszenicy ozimej, której zbiory powinny ucierpieć także z powodu mniejszego areału (dane w czwartek). Na pozostałych obszarach dotkniętych silnym mrozem (Basen Morza Czarnego, Europa Środkowa) pokrywa śnieżna powinna zminimalizować straty.

Ostatnie amerykańskie dane o nowych zamówieniach eksportowych (kolejne dane jutro) sugerują, że importerzy zaczynają kontraktować tańszą soję z Ameryki Południowej, kosztem amerykańskiego eksportu. Na razie, zbiory soi w Brazylii zapowiadają się na rekordowo wysokie i powoli nabierają tempa.

Fundusze hedgingowe sprzedały (netto) wczoraj w Chicago ok. 4 tys. kontraktów na kukurydzę, 1 tys. na pszenicę, ale kupiły (netto) 4 tys. kontraktów na soję.

USDA poinformował we wtorek (w ramach dziennych raportów) o nowej sprzedaży 130 tys. ton amerykańskiej kukurydzy z dostawą do Tajwanu i 241,6 tys. ton z dostawą do anonimowego odbiorcy.

Japonia kupiła 163 tys. t pszenicy pochodzącą z Kanady lub USA.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!