| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kontynuacja przecen na giełdowym rynku pszenicy (17.11.2015)

Amerykańska pszenica nadal traciła we wtorek na wartości, za sprawą poprawy kondycji upraw ozimych w USA (raport ukazał się w poniedziałek po sesji) i słabego eksportu. Grudniowa seria pszenicy (SRW) potaniała w Chicago o 1,3% i zamknęła się na poziomie najniższym od 4 tygodni.

Notowania zbóż i oleistych. Kontynuacja przecen na giełdowym rynku pszenicy (17.11.2015)

Notowania zbóż

Słabnące wczoraj euro w stosunku do dolara wspierało unijne kontrakty, było to jednak za mało w przypadku pszenicy notowanej w Paryżu. We wtorek najbliższa seria pszenicy straciła na Euronext-Matif 0,4% (-0,75 eur/t) i była to czwarta sesja spadkowa z rzędu. Optymistyczne dane na temat unijnego rynku pszenicy zawarte w raporcie USDA i oficjalne francuskie prognozy wywierają presję spadkową na ceny. Tym bardziej, że zmalały nieco obawy pogodowe dotyczące upraw ozimych w Basenie Morza Czarnego (deszcze i ciepła pogoda) oraz w Australii, gdzie sucha pogoda umożliwia szybki postęp zbiorów.

Unijna kukurydza i rzepak zamknęły dzień na plusie, naśladując lekkie wzrosty kukurydzy i soi w Chicago, wspierane dodatkowo najniższym od pół roku kursem euro w stosunku do dolara. Szczególnie mocno podrożał wczoraj rzepak na wieść o silnym spadku areału zasiewów rzepaku ozimego w Wielkiej Brytanii. Najbliższa seria rzepaku odbiła we wtorek w górę o 5,25 eur do 377 eur/t.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, przeceny ropy, wczoraj -2,2% i -2,6%, wywierają presję spadkową na rynek oleistych i zbóż (wykorzystywane są do produkcji biopaliw). Także ubiegłotygodniowe dane, mówiące o najwyższych od 15 lat zapasach oleju palmowego w Malezji, doprowadziły do przecen olejów i pośrednio nasion oleistych. Olbrzymie chińskie zapasy kukurydzy (listopadowy raport USDA), mają w części być spożytkowane do produkcji etanolu, przez co Chiny ograniczą drastycznie zakupy tego surowca.

Kurs EUR/USD wybił się we wtorek dołem z trwającej tydzień konsolidacji, podpowiada to większe prawdopodobieństwo kolejnych spadków. W konsekwencji kurs dolara do złotego zbliżył się w ciągu dnia do 4 zł (3,999) – najwyżej od ponad 11 lat.  Dzisiaj przed południem dolar traci do euro, stąd jego kurs względem złotego jest nieco niższy.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!