| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Korekta na rynku eurodolara wsparła ceny surowców (3.12.2015)

Niespodziewane, ponad 3% osłabienie dolara amerykańskiego w czwartek, dokonało przetasowań na rynkach surowcowych.

Notowania zbóż i oleistych. Korekta na rynku eurodolara wsparła ceny surowców (3.12.2015)

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w dniu wczorajszym opublikowano sporo danych makro, jednak ich wpływ na rynek zbóż i oleistych został zdominowany przez nagłe zmiany na rynku walutowym. Okazuje się, że inwestorzy spekulacyjni „grali” przez dłuższy czas na umocnienie dolara, spodziewając się, że Europejski Bank Centralny (EBC) będzie zwiększał zakres luzowania polityki pieniężnej (dodatkowy skup aktywów od banków). Takich zapowiedzi zabrakło jednak we wczorajszej konferencji prasowej prezesa EBC, na co inwestorzy zareagowali lawinową wyprzedażą, nie tylko dolara, ale również akcji na wszystkich głównych giełdach na świecie. Część kapitału z rynku akcji trafiło wczoraj na rynki surowcowe, wywołując kilkuprocentowe wzrosty cen ropy i na rynek kontraktów rolnych (zwłaszcza tych wycenianych w usd).

W USA drożały w czwartek wszystkie kontrakty rolne, za wyjątkiem tych na mięso. Liderem wzrostów okazała się pszenica, seria najbliższa, która w środę ustanowiła swoje 5,5 roczne minimum, wybiła się wczoraj o blisko 3%. Grudniowa seria kukurydzy podrożała o 1,7%, a analogiczny kontrakt na soję już tylko o 0,6%.

Tygodniowe dane eksportowe z USA wsparły notowania pszenicy, ale były słabe dla soi i kukurydzy. W czwartek poznaliśmy tygodniowe dane USDA na temat nowych zamówień eksportowych.

Eksport pszenicy (USA) w ubiegłym tygodniu (20-26 listopad) wzrósł o blisko 30% (tydzień do tygodnia) do 432,9 tys. ton i był w górnej granicy oczekiwań rynkowych. Eksport kukurydzy był niższy od oczekiwań rynkowych i wyniósł 499,4 tysięcy ton z dostawą w 2015/16 (-76% tydzień do tygodnia). Nowe zamówienia na soję opiewały na tylko 878,3 tys. ton i były niższe o 1/4 w porównaniu do tygodnia poprzedzającego (mieściły się w dolnym zakresie oczekiwań).

Na przestrzeni tygodnia eksport pszenicy z UE podwoił się

Unijny eksport, mimo że niższy niż rok temu, korzystał z trwającego od wielu miesięcy trendu osłabiania się wspólnej waluty. Potwierdziły to czwartkowe dane o przyznanych przez KE licencjach eksportowych.

W ciągu tygodnia wydano zezwolenia na eksport 1,040 mln ton unijnej pszenicy, w tym 478,113 tys. t z Francji (tydzień wcześniej było to 553 tys. ton). Od początku sezonu unijny eksport pszenicy to 9,764 mln t. Dla kukurydzy, tygodniowy import sięgnął 310,659 tys. ton (527 tys. t tydzień wcześniej). Od początku sezonu KE wydała pozwolenia na import 4,7 mln ton kukurydzy.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!