Notowania zbóż i oleistych. Korekta spadkowa na CBoT (2.03.2017)

Notowania najbliższych serii amerykańskiej kukurydzy i pszenicy spadły wczoraj o niecały 1%, a soi o blisko 1,5%. W Paryżu traciły kontrakty na kukurydzę i rzepak, na lekkim plusie sesję zakończyła tylko pszenica.

Notowania zbóż i oleistych. Korekta spadkowa na CBoT (2.03.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Krótkoterminowy kapitał spekulacyjny postanowił wczoraj zrealizować zyski z długich pozycji w amerykańskich kontraktach. A te we wtorek i środę odbiły w górę o 4%-5%, dając szansę na nawet 100% zysku (dzięki dźwigni finansowej). Zachętą do przeceny był także drożejący dolar. Kurs eurodolara spadł wczoraj o 0,4%, do poziomu najniższego od 2 miesięcy.

Z punktu widzenia fundamentów notowania kontraktów pozostają pod wpływem rekordowych globalnych prognoz dla obecnego sezonu. Te zrealizowały się już u głównych producentów na półkuli północnej i realizują teraz na półkuli południowej. W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, możliwe są korekty w górę światowej produkcji soi, kukurydzy i pszenicy w marcowej prognozie USDA, która będzie opublikowana 9-marca. Z drugiej jednak strony, trudno oczekiwać, że nowy sezon będzie znowu rekordowy pod względem zbiorów, po kilku z rzędu rekordach. O ile unijna produkcja zbóż i rzepaku ma szanse zdecydowanie wzrosnąć, to już w przypadku większości głównych producentów rekordy, dzięki korzystnej pogodzie, miały (mają) miejsce w tym sezonie (2016/17). Znajdujemy się na początku okresu wegetacyjnego na półkuli północnej, a to oznacza, że w cenach kontraktów futures zawarte jest ryzyko pogodowe.


Olbrzymie znaczenie dla cen zbóż będą miały ceny ropy. Rosja wejdzie w nowy sezon z dużymi zapasami pszenicy, po rekordowych zbiorach. Wysoki kurs rubla (zależy od cen ropy) podnosi ceny rosyjskiej pszenicy, a przez ograniczenie jej eksportu, także ceny na rynku globalnym.

Kolejnym czynnikiem zewnętrznym wpływającym na notowania kontraktów rolnych jest i będzie zachowanie się eurodolara. USA są największym eksporterem zbóż i soi na świecie i chociaż krajowe zużycie rośnie (w dużej mierze dzięki biopaliwom), to kraj ten musi konkurować o odbiorców na globalnym rynku. Prognozowane 3 podwyżki stóp procentowych w USA, w tym roku, powinny wpłynąć na wzrost wartości amerykańskiej waluty, co może przysporzyć problemów amerykańskim farmerom, ale pomóc np. ich unijnym kolegom.

Wczoraj, na CBOT fundusze hedgingowe były sprzedającym netto ok.: 6 tys. kontraktów na kukurydzę, 7 tys. na soję i 2,5 tys na pszenicę.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: