| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kukurydza i soja lekko w górę na zamknięciu sesji (29.09.2015)

Poprawa nastrojów na globalnym rynku akcji, po starcie amerykańskiej sesji, pomogła również kontraktom na kompleks sojowy i kukurydzę w odnotowaniu we wtorek lekkich wzrostów. Blisko 2% odbicie cen ropy wsparło notowania olejów. Tym czasem, unijne zboża i rzepak utrzymały się na minusach do końca dnia.

Notowania zbóż i oleistych. Kukurydza i soja lekko w górę na zamknięciu sesji (29.09.2015)

Notowania zbóż i oleistych

Najbliższa seria rzepaku potaniała jednak tylko symbolicznie, o 0,25 eur/t do 367,25 eur/t. Kukurydza (seria najbliższa) zamknęła sesję w Paryżu stratą 1 eur/t do 162,50 eur/t, a cena pszenicy obniżyła się o 2 eur/t do 173,75 eur/t.

Dzisiaj USDA publikuje, ważny kwartalny raport o stanie amerykańskich zapasów na dzień 1-września. Amerykańskie kontrakty na soję i kukurydzę zyskiwały również pod wpływem zamykania krótkich pozycji, przez niektórych inwestorów, z obawy że USDA skoryguje w dół stan zapasów.

Nadal na rynku obecne są niepokoje pogodowe, płynące z krajów byłego ZSRR i Australii. W tym tygodniu zapowiadane są wprawdzie opady w południowych regionach Rosji i Ukrainy ale pozostałe obszary upraw pszenicy ozimej pozostają suche. Także na wiele terenach australijskich upraw pszenicy doskwiera brak opadów (efekt El-Nino) i po wcześniejszych optymistycznych doniesieniach, przyszedł czas na korekty w dół oczekiwanych zbiorów. Należy mieć jednak świadomość, że na globalnym rynku jest olbrzymia nadprodukcja pszenicy i ewentualne gorsze przyszłoroczne zbiory (np. w Basenie Morza Czarnego) nie powinny zachwiać równowagi.

Rynek czeka na zaktualizowane prognozy zbiorów pszenicy i canoli w Kanadzie, będą one publikowane w najbliższy piątek.

Copa Cogeca (europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze) prognozuje unijne zbiory pszenicy w tym roku na poziomie 146,3 mln ton (wrześniowa prognoza USDA to 154,13 mln ton).


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!