| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Kukurydza w górę. Taniały kontrakty na pszenicę i kompleks sojowy (13.06.2016)

Unijne kontrakty na zboża i rzepak korzystały w poniedziałek z silnych wzrostów jakie zapanowały na otwarciu dziennej sesji w Chicago. W Paryżu kukurydza podrożała w poniedziałek o 1,75 euro (+0,9%) do 187,75 eur/t, ustanawiając jednocześnie blisko roczne maksimum notowań serii najbliższej. Na niewielkim zamknęły dzień także pszenica i rzepak.

Notowania zbóż i oleistych. Kukurydza w górę. Taniały kontrakty na pszenicę i kompleks sojowy (13.06.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, poniedziałkowa sesja za oceanem zaczęła od ponad 3% wzrostów cen kukurydzy, połowę mniejszych pszenicy i tylko lekkich kompleksu sojowego. Kolejne godziny handlu w Chicago przyniosły korektę spadkową na pszenicy i soi oraz mocne ograniczenie skali wzrostów kukurydzy.
 
Inwestorzy spekulacyjni rozszerzali wczoraj swoje zaangażowanie w grę na wzrost cen kukurydzy, dokupując kontrakty. Sprzyja temu niepokój związany z gorącą pogodą (teraz i możliwą latem) na wielu uprawach kukurydzy w USA. Wielu inwestorów oczekuje, że USDA w kwartalnym raporcie (30-czerwca) dokona sporych korekt w areale zasiewów kukurydzy (w dół) i soi (w górę).

W poniedziałek INFORMA dokonała przesunięć z kukurydzy do soi w szacunkach areału zasiewów w USA. Przypominam, że w czerwcowej prognozie amerykanie pozostawili powyższe liczby na niezmienionym od maja poziomie.

Prowzrostowe dla kukurydzy były także tygodniowe dane eksportowe. Poniedziałkowe dane o wysyłkach eksportowych w ostatnim tygodniu, pokazały 53% (tydzień do tygodnia) wzrost eksportu kukurydzy do 1,697 mln ton.


Prywatna firma analityczna Informa Economics podniosła szacunki powierzchni zasiewów amerykańskiej soi z 83,0 do 83,8 mln akrów (USDA: 82,2 mln akrów). Informa obniżyła szacunki amerykańskich zasiewów kukurydzy z 93,4 do 92,6 mln akrów (USDA: 93,6 mln akrów).

Nadal utrzymują się bardzo dobre perspektywy dla amerykańskich upraw. Już po zamknięciu wczorajszej dziennej sesji w Chicago ukazał się cotygodniowy raport Crop Progress. USDA ocenia, że 61% plantacji pszenicy ozimej jest dobra lub doskonała, w porównaniu do 62% tydzień wcześniej i 43% rok wcześniej, kondycja upraw jarych minimalnie się polepszyła. Nadal opóźniają się zbiory pszenicy w USA, są one zaawansowane w 11%, podczas gdy średnio jest to 18%. W tym miejscu warto zauważyć, że USDA prognozuje (raport z 10-czerwca) rekordową wydajność dla amerykańskiej pszenicy ozimej i jarej w tym roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: