Notowania zbóż i oleistych. Maj był trzecim z kolei wzrostowym miesiącem dla soi i drugim dla kukurydzy (31.05.2016)

We wtorek szczególnie mocno taniała amerykańska pszenica, lipcowy kontrakt stracił na zamknięciu sesji w Chicago aż 3,5%. O blisko 2% potaniała kukurydza i niespełna 1% soja.

Notowania zbóż i oleistych. Maj był trzecim z kolei wzrostowym miesiącem dla soi i drugim dla kukurydzy (31.05.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, maj był trzecim z kolei wzrostowym miesiącem dla soi, drugim dla kukurydzy, ale okazał się spadkowy dla amerykańskiej pszenicy. Najbardziej aktywny kontrakt na soję na Chicago Board of Trade zyskał o 4,7% w skali miesiąca. Kukurydza podrożała 3,4% w maju, podczas gdy pszenica straciła 4,6%.

W południowym pasie amerykańskich upraw zaczyna się rozwijać sucha i ciepła pogoda, która będzie sprzyjać zbiorom pszenicy ozimej. Opady przesunęły się bardziej na północ i są korzystne dla upraw jarych. Dodatkowo, coraz lepsze prognozy zbiorów pszenicy napływają z Basenu Morza Czarnego (np. SovEcon zapowiada rekordowe zbiory w Rosji). Publikowane dotąd prognozy dla światowego rynku pszenicy pokazują kolejny sezon z nadprodukcją i rosnącymi zapasami.

Skala wczorajszych przecen na rynku kukurydzy i soi była ograniczona przez obawy o wielkość i opóźnienia zbiorów w Ameryce Południowej, co oczywiście przekłada się na wzmożony popyt na towary z USA.

Nie trudno się domyślić, że to kapitał spekulacyjny sprzedawał we wtorek kontrakty w Chicago, realizując częściowo zyski z długich pozycji w kukurydzy i soi, ale dokładając krótkich pozycji w pszenicy. Fundusze hedgingowe były sprzedającymi netto ok.: 11.000 kontraktów na kukurydzę, 10.000 na pszenicę i 8.000 na soję.

Tygodniowe dane USDA o wysyłkach eksportowych były słabe dla kukurydzy, ale niezłe dla soi i bardzo dobre dla amerykańskiej pszenicy. Dla kukurydzy sprzedaż eksportowa wyniosła 786.000 ton (-32% tydzień do tygodnia), podczas gdy sprzedaż soi wyniosła 182.000 ton. Kontrole eksportu pszenicy pokazały sprzedaż tygodniową 494.000 ton, do 20,072 mln ton od początku sezonu (już tylko 2,4% mniej niż rok temu).

W systemie dziennej sprawozdawczości USDA poinformował także o nowej rezerwacji eksportowej 213.000 ton amerykańskiej soi.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: