Notowania zbóż i oleistych. Majowa seria na pszenicę w UE najtańsza w historii (15.04.2016)

Perturbacje pogodowe w Ameryce Południowej wspomagają wzrosty na rynku soi i śruty sojowej na giełdzie w Chicago. Najbliższe serie tych kontraktów wystrzeliły w górę po ok. 4,5% w minionym tygodniu. Podobny wzrost tygodniowy zaliczyła w Chicago także kukurydza. Z tym tylko, że kukurydza startowała z relatywnie niskiego poziomu, natomiast soja i śruta sojowa systematycznie zyskują na wartości od początku marca.

Notowania zbóż i oleistych. Majowa seria na pszenicę w UE najtańsza w historii (15.04.2016)

Notowania oleistych

Najbliższe serie kontraktów na te towary zaliczają swoje kolejne, odpowiednio 6 i 8-miesięczne maksima. Nadal wsparciem dla cen soi jest zagrożenie utraty ok. 3 mln ton argentyńskiej produkcji tych nasion, ze względu na deszczową pogodę w okresie zbiorów. W piątek w USA publikowane były lepsze od oczekiwań dane, które pokazały przerób krajowy soi w marcu na poziomie 4,265 mln ton. Dane te potwierdzają silne zapotrzebowanie na śrutę sojową. Drugim produktem przerobu soi jest olej sojowy, którego zapasy rosną, a ceny spadają przez dwa ostatnie tygodnie (silna korelacja z ropą i olejem palmowym).

Taniejący olej sojowy (także ropa) wywierał presję spadkową na canolę i unijny rzepak, podczas piątkowej sesji. Rzepak stracił minimalnie na wartości także w ujęciu tygodniowym.

Notowania zbóż

Kukurydza (Chicago) drożała w piątek i przez cały tydzień. Seria majowa zamknęła piątek najwyżej od połowy grudnia, zyskując 2,5% w minionym tygodniu i blisko 8% od swojego historycznego dołka z 31-marca. Piątkowym wzrostom notowań kukurydzy dodatkowo pomogła informacja o eksporcie (rezerwacji) 344,2 tys. ton amerykańskiego ziarna.

Rosnące ceny kukurydzy za oceanem, pomagały unijnemu kontraktowi, który piątek i cały tydzień zamknął na plusie. Najbliższa seria kukurydzy podrożała na Matif o 0,5 euro w piątek i 1,75 euro w skali tygodnia, do 156,75 eur/t. Deszczowa pogoda opóźnia zasiewy kukurydzy we Francji. W piątek FranceAgriMer poinformował, że tylko 4% planowanego areału kukurydzy zostało zasiane (do 11 kwietnia), w porównaniu do 17% rok temu. Za to pogoda jest korzystna dla pszenicy ozimej, 92% francuskich upraw zaliczonych zostało do dwóch najlepszych kategorii, a rozwój fizjologiczny roślin o 11 dni wyprzedza średnią pięcioletnią.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: