| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Mieszane zamnięcie dnia na giełdach (27.04.2017)

Zmiana retoryki we wczorajszej wypowiedzi Donalda Trumpa na temat NAFTA pozwoliła na odbicie w górę notowań kukurydzy i pszenicy w Chicago. W czwartek amerykański prezydent oświadczył, że nie zrywa porozumień handlowych NAFTA, a będzie je jedynie renegocjował.

Notowania zbóż i oleistych. Mieszane zamnięcie dnia na giełdach (27.04.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Wypowiedź ta złagodziła obawy wynikające z ograniczenia wymiany handlowej z Meksykiem i Kanadą. Kapitał spekulacyjny zamykał też w czwartek część krótkich pozycji pod wpływem utrzymujących się obaw pogodowych. Zimna, miejscami mroźna, i deszczowa pogoda na obszarach głównych amerykańskich upraw zagraża pszenicy ozimej (spadki temperatury) i spowalnia zasiewy kukurydzy i pszenicy jarej.

Z drugiej jednak strony nad rynkiem wisi rekordowa podaż zbóż i soi, której poziom został jeszcze zwiększony w najnowszej prognozie International Grains Council (IGC). Międzynarodowa Rada Zbożowa poprawiła nieco także swoje prognozy na kolejny sezon, w którym oczekiwana jest ponownie rekordowa produkcja soi na świecie, ale gorsze zbiory zbóż niż w obecnym rekordowym sezonie.


Notowania kompleksu sojowego konsolidują się w Chicago nieco powyżej długoterminowych minimów. Jak wskazuje Andrzej Bąk, z e-WGT, wszelkie opóźnienia w zasiewach amerykańskiej kukurydzy podnoszą nadzieje na dalszy wzrost areału soi, a już wcześniej oczekiwano rekordu ze względu ma korzystne dla soi relacje cenowe. Stąd też notowania soi znajdują się pod presją trwających jeszcze (rekordowych) zbiorów w Ameryce Południowej oraz rozbudzonych oczekiwań tegorocznej produkcji w USA. Mimo to najbliższa seria amerykańskiej soi zamknęła dzień na niezmienionym poziomie, wspierana przez wczorajsze doskonałe dane o zamówieniach eksportowych.

Prospadkowo na rynek oleistych i kukurydzy (poprzez biopaliwa) wpływa, trwająca od dwóch tygodni, przecena na rynku ropy. Ceny ropy spadły w tym czasie o blisko 10%.


Wczoraj fundusze hedgingowe były nabywcami netto po ok. 6 tys. kontraktów na kukurydzę i pszenicę i 2,5 tys. kontraktów na soję.

Zobacz notowania na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!