| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Miniony tydzień przebiegał w rytm zmian notowań euro w stosunku do dolara (16.12.2016)

Piątek zamknął się przewagą spadków w Paryżu i wzrostów w Chicago, ponieważ doszło do lekkiej korekty wzrostowej notowań euro w stosunku do dolara. W skali tygodnia euro mocno potaniało do dolara, dzięki czemu unijne kontrakty zyskały na wartości, a te notowane w Chicago straciły.

Notowania zbóż i oleistych. Miniony tydzień przebiegał w rytm zmian notowań euro w stosunku do dolara (16.12.2016)
Unijny rzepak korzystał dodatkowo ze wzrostów na rynku ropy i z zaliczającego 4,5 lenie maksima oleju palmowego (giełda w Malezji). W czwartek w ciągu dnia najbliższa seria rzepaku przekroczyła poziom 420 eur/t, zamykając się ceną 419,75 eur/t – najwyżej od kwietnia 2014 roku.
 
Wydarzeniem ubiegłego tygodnia było środowe posiedzenie FED, na którym zgodnie z oczekiwaniami podniesiono stopy procentowe w USA i co ważne zapowiedziano dalsze trzy podwyżki w 2017 roku. Wywołało to skokowe umocnienie dolara względem głównych walut, w tym 14 letnie maksima USD/EUR i USD/PLN. Taniejące euro otworzyło drogę do delikatnych wzrostów notowań unijnych kontraktów w minionym tygodniu i jednocześnie wywierało presję spadkową na amerykańskie kontrakty (droższy dolar to mniej konkurencyjny eksport w przyszłości). Niskie ceny zbóż i soi w USA sprawiają, że od początku sezonu utrzymuje się silny popyt eksportowy na te towary. Pokazały to (doskonałe) czwartkowe dane USDA, a w piątek raportowane były kolejne, nowe zamówienie na 205 tys. soi i 65 tys. amerykańskiej kukurydzy. Sprzedaż eksportowa amerykańskich zbóż i soi przeciwdziała przecenom kontraktów w Chicago, ale zmieniające się relacje walutowe mogą to zmienić.
 
Stany Zjednoczone i świat stoją w obliczu kolejnego sezonu z rekordową produkcją zbóż i soi. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, globalne zużycie, chociaż także rekordowe, nie nadąża za produkcją, stąd też zapasy rosną z roku na rok – pokazały to grudniowe prognozy USDA (z 9 grudnia). Na rynku międzynarodowym zbóż panuje olbrzymia konkurencja w śród której dominującą rolę odgrywa Rosja i Ukraina. Dodatkowo okazało się, że po doskonałych zbiorach na półkuli północnej, również Australia odnotowuje rekordową produkcję zbóż w tym sezonie.
 
Bardzo dobrze zapowiadają się także zbiory soi w Ameryce Południowej, chociaż widać odrobinę niepokoju o stan upraw w Argentynie. Pierwsze zbiory tych nasion w Brazylii powinny się właśnie zaczynać, a w kolejnych miesiącach popyt przeniesie się z USA do Ameryki Południowej.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!