Notowania zbóż i oleistych. Na CBoT kontrakty na zboża i oleiste zaliczają kolejne szczyty (8.06.2016)

Środa przyniosła silne wzrosty na szerokim rynku towarów, na czele z ropą, soją, cukrem i zbożami. Obawy pogodowe i silny popyt eksportowy, zwłaszcza ze strony Chin, zwiększa apetyty inwestorów do zarabiania na kolejnych wzrostach cen. Czerwiec jest, tradycyjnie już, miesiącem rosnącej niepewności związanej z pogodą na półkuli północnej.

Notowania zbóż i oleistych. Na CBoT kontrakty na zboża i oleiste zaliczają kolejne szczyty (8.06.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak informuje Andrzej Bąk iekorzystne zjawiska już mają miejsce na wielu kluczowych obszarach upraw pszenicy ozimej (ulewne deszcze we Francji i Niemczech). Na cały obszar USA napłynęła upalna pogoda, powodując wzrost obaw związanych z możliwym pojawieniem się zjawiska La Nina w kolejnych miesiącach.

Informacje napływające z Chin pokazują rosnące zapotrzebowanie tego kraju na soję. Chiński import soi wzrósł w maju (w ujęciu rocznym) o 25%, do 7,66 mln ton. Przy ograniczonej podaży soi (też kukurydzy) z Argentyny i Brazylii, powinien zwiększać się i tak już silny, popyt na towary pochodzący z USA.

Do tego wszystkiego dochodzi utrzymujący się trend wzrostowy na ropie (presja wzrostowa na oleiste i zboża poprzez rynek biopaliw) i napływ nowego kapitału na rynek towarów rolnych, które mimo ostatnich wzrostów, notowane są wciąż na niskich poziomach (patrząc historycznie).


Duże znaczenie dla bilansów na rynkach rolnych, obok poziomu tegorocznych zbiorów, będą mieć też relacje walutowe w kolejnych miesiącach, decydujące o konkurencyjności w eksporcie. Olbrzymie znaczenie dla amerykańskiego eksportu będzie miała polityka monetarna FED (tempo podwyżek stóp procentowych). Na kurs EUR/USD wpłynie także wynik czerwcowego referendum o wyjściu lub pozostaniu Wielkiej Brytanii w UE. O konkurencyjności rosyjskiego eksportu decydować będzie kurs rubla, mocno powiązany z cenami ropy. Droga ropa - to mocy rubel i droższe, także w eksporcie, rosyjskie zboża.

W Chicago, fundusze hedgingowe kupiły netto w środę ok.: 10 tys. kontraktów na kukurydzę, 20 tys. na soję i 7,5 tys. na pszenicę. O ile spora część spekulantów zamyka krótkie pozycje w pszenicy (przynoszą im już straty), to w kukurydzy zwiększają oni zakłady na dalsze wzrosty cen, a w soi pozycja długa netto jest już bardzo duża, co może doprowadzić do realizacji zysków w przypadku np. dobrych prognoz USDA w piątkowym raporcie. Czerwcowe prognozy Departamentu Rolnictwa USA przyjdą w chwili, gdy na rynku obowiązuje silny trend wzrostowy. Będą one dużo bardziej wiarygodne od tych sprzed miesiąca, jeśli chodzi o szacunki produkcji soi i kukurydzy w USA. Uwzględnią też aktualną ocenę strat w uprawach w Ameryce Południowej, czy też możliwe straty w pszenicy i rzepaku w UE. Nawet jeśli prognozy będą nadal dobre, ciągle pozostanie w grze ryzyko pogodowe na jakie narażone będą, szczególnie amerykańskie, zbiory kukurydzy i soi.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: