| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Na CBoT pszenica w górę pod pretekstem obaw o stan ozimych (26.10.2015)

Spekulanci masowo realizowali zyski z krótkich pozycji w amerykańskiej pszenicy, po tym jak ponownie ożyły obawy pogodowe. Najbliższa seria pszenicy w Chicago podrożała w poniedziałek o blisko 4%, ciągnąc za sobą w górę także ceny kukurydzy (+1,3% seria grudniowa). Tym czasem cały kompleks sojowy zaliczył zdecydowaną przecenę, od ok. 1% - soja i śruta sojowa do ok. 3% - olej sojowy (najbliższe serie).

Notowania zbóż i oleistych. Na CBoT pszenica w górę pod pretekstem obaw o stan ozimych (26.10.2015)

Notowania zbóż

Giełda w Paryżu naśladowała zachowanie kontraktów w Chicago, w zakresie ograniczonym różnicą czasową i mniejszym zaangażowniaem spekulantów. Stąd unijne zboża zdrożały o tylko 1 euro – kukurydza i 2 euro – pszenica, podczas gdy rzepak tracił mocno, śladem przeceny na soi i canoli. Notowania najbliższej serii rzepaku spadły aż o 5,5 euro (-1,45%).

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, skala wzrostów pszenicy w Chicago, wynika ze spekulacyjnego charakteru tego kontraktu. Ostatni raport CFTC pokazał wyjątkowo dużą krótką pozycję netto zajmowaną przez inwestorów finansowych w amerykańskiej pszenicy (SRW). Olbrzymie zaangażowanie w grę na dalsze spadki notowań było konsekwencją rekordowych tegorocznych zbiorów pszenicy na świecie, słabego amerykańskiego eksportu oraz złagodzenia obaw pogodowych o stan ozimin w kluczowych rejonach upraw.


W poniedziałek, gdy ponownie odżyły niepokoje pogodowe i ukazały się niezłe dane o tygodniowych wysyłkach eksportowych amerykańskiej pszenicy, kapitał spekulacyjny zwątpił w możliwość kolejnych przecen na tym rynku i masowo realizował zyski.

Mamy za sobą, drugi z rzędu, rekordowy pod względem światowej produkcji pszenicy rok. Teraz oczy uczestników rynku futures skierowane są na stronę popytową (amerykańskie dane eksportowe) oraz na stan i wielkość (także tempo) zasiewów pszenicy ozimej na półkuli północnej, przekładające się na poziom produkcji w kolejnym sezonie.

W poniedziałek USDA poinformował, w cotygodniowym raporcie, o wysyłkach eksportowych 317,1 tys. ton amerykańskiej pszenicy – skok tygodniowy o 53%. Wysyłki eksportowe, licząc od początku sezonu, stanowią 82,5% tych sprzed roku.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!