| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Na przestrzeni tygodnia straciła większość kontraktów (8.01.2016)

Rok 2016 rozpoczął się od olbrzymiej przeceny akcji chińskich spółek, dwukrotnie doszło do spadków indeksów powyżej 7% i zawieszania notowań. Za każdym razem mocno traciły indeksy na wszystkich głównych parkietach akcji, taniały także surowce.

Notowania zbóż i oleistych. Na przestrzeni tygodnia straciła większość kontraktów (8.01.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W drugiej części poprzedniego tygodnia, notowania amerykańskich zbóż i soi odbiły w górę, na fali realizacji zysków, z bliskich rekordu, krótkich pozycji zajmowanych przez kapitał spekulacyjny. W piątek, obok amerykańskich, drożały także unijne kontrakty, ale w rozliczeniu tygodniowym, zarówno zboża jak i rzepak, zanotowały w Paryżu straty, podczas gdy amerykańska pszenica i soja zyskały na wartości.

Na rynku walutowym, bardzo duża zmienność panowała w relacjach usd do euro, ostatecznie unijna waluta podrożała, w skali tygodnia, do dolara o 0,6% , co nie pozostało bez wpływu na ujemny bilans cenowy unijnych kontraktów.

Ubiegłotygodniowe dane pokazały słabą sprzedaż eksportową unijnej pszenicy, a nowe zamówienia na amerykańską pszenicę były najniższe od początku sezonu (76 tys. ton). Chiński import amerykańskiej soi pozostaje silny, wbrew wcześniejszym obawom.


Według FAO, światowe ceny żywności spadły ponownie o 1% w grudniu, i aż do 19% w całym 2015 roku. Był to czwarty rok z rzędu, kiedy to ceny żywności spadły.

W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, inwestorzy dostosowują swoje pozycje w poszczególnych kontraktach przed ważnymi raportami.

W najbliższy wtorek USDA opublikuje styczniową prognozę dla amerykańskiego i światowego rynku zbóż i oleistych oraz kwartalny raport o stanie zapasów w USA.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!