| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Nieoczekiwane wzrosty w USA (18.04.2016)

Spekulacja, z wykorzystaniem czynników pogodowych, prowadzi do często nieoczekiwanych zmian notowań na giełdzie w Chicago. W poniedziałek doszło do silnego wybicia w górę cen amerykańskiej pszenicy i to mimo korzystnych opadów deszczu na wielu obszarach upraw.

Notowania zbóż i oleistych. Nieoczekiwane wzrosty w USA (18.04.2016)

Notowania pszenicy

Rekordowa pozycja krótka zajmowana przez kapitał spekulacyjny w pszenicy, musiała kiedyś doprowadzić do realizacji zysków (masowego odkupowania kontraktów) i silnego wybicia w górę notowań. Najbliższa seria pszenicy zyskała wczoraj w Chicago blisko 3%, a fundusze hedgingowe odkupiły netto ok. 10 tys. kontraktów na pszenicę. Fakt, że w USA padające deszcze, lokalnie spowodowały nawet podtopienia, a miejscami pojawiły się opady śniegu, to jednak generalnie pogoda w USA jest korzystna dla zbóż. Potwierdziły to poniedziałkowe dane USDA, które publikowane były już po dziennej sesji.

Raport USDA o stanie i postępie upraw pokazał poprawę kondycji pszenicy ozimej i szybkie tempo siewu kukurydzy i pszenicy jarej w USA. Do dwóch najlepszych kategorii zaliczono 57% upraw pszenicy ozimej, podczas gdy rok temu było to 42%. Postęp zasiewów kukurydzy wyniósł (do niedzieli) 13% i był lekko powyżej oczekiwań rynkowych. Jeszcze szybsze tempo zasiewów widoczne jest w przypadku pszenicy jarej, osiągnięto już 27% planowanego areału.

Kukurydza-USA z 4-miesięcznymi maksimami

Najbliższa seria kukurydzy zamknęła poniedziałek na 0,7% plusie i zaliczyła 5 sesję wzrostową z rzędu. Ocenia się, że fundusze hedgingowe nabyły netto ok. 12 tys. kontraktów na kukurydzę, systematycznie zmniejszając swoje zaangażowanie w grę na spadek cen. Głównym pretekstem jest niekorzystna pogoda w Brazylii, gdzie na blisko połowie areału upraw kukurydzy panuje susza. W tym samym czasie na większości terenów Ameryki Południowej utrzymują się nadmierne opady (patrz mapy poniżej).

Notowania soi

Soja i śruta sojowa lekko straciły na wartości, po osiągnięciu w ciągu dnia nowych wielomiesięcznych szczytów.  Zmalała presja wzrostowa ze strony kapitału spekulacyjnego, który kupił wczoraj (netto) tylko ok. 2 tys. kontraktów na soję, zwiększając zaangażowanie w pozycje długie (zarabiają na wzrostach). Z drugiej jednak strony, wysokie ceny soi wykorzystywane są przez farmerów do sprzedaży kontraktów (zabezpieczenie ceny późniejszej sprzedaży), stąd wzrosty notowań soi i śruty wyhamowały i konsolidują się w okolicy obecnych szczytów. 

Uczestnicy rynku będą oczekiwać na ocenę strat w argentyńskich zbiorach soi (nadmierne deszcze), które oceniane są teraz na ok. 5%.

Notowania w UE

Pszenica w Paryżu podążała w poniedziałek własną drogą. Notowania majowej serii spadły minimalnie na koniec sesji, ustanawiając jednak nowe historyczne minima ceny zamknięcia tej serii. Kukurydza i rzepak wzrosły wczoraj naśladując zachowanie amerykańskiej kukurydzy i canoli.

W Paryżu udział kapitału spekulacyjnego w rynku jest dużo mniejszy niż w Chicago, stąd na notowania, zdecydowanie większy, wpływ mają czynniki fundamentalne. A te sugerują utrzymywanie się niskich cen pszenicy w UE. Do zagospodarowania są rekordowe ubiegłoroczne zbiory pszenicy, podniesione w kwietniowej prognozie USDA o kolejne 1,5 mln ton do 160 mln ton. Tegoroczne zbiory zapowiadają się w UE także dobrze, mimo lokalnych strat mrozowych. Francja może zanotować kolejny rekord produkcji, po wzroście areału.  Niskie ceny powinny pomóc w utrzymaniu dużej konkurencyjności unijnego eksportu. Ostatnie dane pokazały rekord tygodniowy w eksporcie unijnej pszenicy na poziomie 1,15 mln ton. Obecne relacje cenowe pszenica /kukurydza, preferują wzrost zużycia pszenicy na cele paszowe, kosztem kukurydzy.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: