| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Niewielkie wzrosty notowań zbóż w Chicago (14.09.2016)

W środę, grudniowe serie amerykańskiej pszenicy i kukurydzy zyskały na wartości po ok. 0,5%, otwierając drogę do minimalnych wzrostów także na unijnym rynku. W Paryżu, sesja zakończyła się 0,2-0,3% wzrostem kontraktów zbożowych.

Notowania zbóż i oleistych. Niewielkie wzrosty notowań zbóż w Chicago (14.09.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W USA, deszczowa pogoda na głównych obszarach amerykańskich upraw może opóźniać zbiory, na razie jednak nie wzbudza to dużych obaw. Na rynku oleistych, kontynuowane były w środę przeceny. Nadzwyczaj dobre dane USDA, zapowiadające rekordowe amerykańskie plony i zbiory, tańsza ropa i obawy o chiński popyt, nadal ciążą na notowaniach soi. Przecena soi była jednak minimalna (-0,1%), ale unijny rzepak stracił 3 euro (-0,8%) i wyceniony został na 368,5 eur/t.

Grupa CME (należy do niej CBoT) rozpoczęła, 12-września, handel kontraktami terminowymi i opcjami na unijną pszenicę z dostawą w 16 licencjonowanych magazynach we Francji. Obrót odbywa się na platformie CME Globex i na parkiecie w Chicago. Zapewne wpłynie to na jeszcze większą korelację notowań pszenicy w Chicago i w Paryżu.

 


Tagi:
źródło: