| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Niewielkie zmiany na rynku zbóż i oleistych. Mocny dolar (14.12.2016)

Wydarzeniem środy była podwyżka stóp procentowych w USA. Fed podniósł, zgodnie z oczekiwaniami, główne stopy o 0,25% i zaskoczył rynek sugerując szybsze tempo podwyżek w 2017 roku.

Notowania zbóż i oleistych. Niewielkie zmiany na rynku zbóż i oleistych. Mocny dolar (14.12.2016)

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, Europejski Bank Centralny utrzymuje stopy procentowe na niskim poziomie i przedłużył ostatnio program stymulowania gospodarki przez dodruk pieniądza. W konsekwencji nastąpiło wczoraj zdecydowane umocnienie dolara wobec euro i pozostałych walut. Trend ten kontynuowany jest także dzisiaj.

Kurs EUR/USD (eurodolara) spadł o 0,85% do 1,053 - na zamknięciu środowej sesji i jest to najniższy poziom od marca 2015, a za chwilę kurs eurodolara może być najniżej do 14 lat. Zresztą, historycznie takie poziomy słabości, wobec dolara, zalicza teraz polski złoty, kurs USD/PLN zamknął dzień na poziomie 4,204 zł, a dzisiaj dolar kosztuje już 4,23 zł.


Dla rynków surowcowych drożejący dolar oznacza zwykle spadki, dotyczyło to wczoraj ropy (-3,3% Brent) większości metali oraz amerykańskich kontraktów na zboża i soję.

W Chicago, spadki grudniowej serii pszenicy i kukurydzy (wygasała wczoraj) przekroczyły 1%, ale już marcowe serie utrzymały się na symbolicznych plusach. Soja i śruta sojowa kontynuowały w środę lekkie przeceny, podczas gdy olej sojowy minimalnie podrożał, śladem wyższych notowań oleju palmowego (niższe niż oczekiwano zapasy tego oleju w Malezji). Poprawa pogody w Argentynie zachęca kapitał spekulacyjny do redukowania długich pozycji (odsprzedawania kontraktów) w soi i śrucie sojowej.

W Paryżu, silna przecena euro ochroniła unijne kontrakty przed spadkami, najbliższe serie pszenicy i rzepaku zamknęły dzień na poziomie z wtorku i tylko kukurydza podrożała o symboliczne 0,25 euro.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!