Notowania zbóż i oleistych. Notowania rzepaku spadły do poziomu najniższego od sierpnia ubiegłego roku (31.05.2017)

Amerykańskie kontrakty na zboża zyskiwały w środę na wartości, po tym jak USDA pokazał w swoim raporcie Crop Progress gorszy od oczekiwań stan upraw kukurydzy i pszenicy.

Notowania zbóż i oleistych. Notowania rzepaku spadły do poziomu najniższego od sierpnia ubiegłego roku (31.05.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Były to dane szczególnie ważne dla amerykańskiej kukurydzy, ponieważ pierwsza w sezonie ocena kondycji roślin pokazała, że tylko 65% upraw uznano za dobre lub doskonałe (72% przed rokiem). Długoletnie statystyki pokazują, że przy takiej ocenie osiągnięcie średniego plonu kukurydzy jest bardzo mało prawdopodobne, a taki zakładał USDA w swojej majowej prognozie. Kukurydza zakończyła dzień (najbliższa seria) n 1,4% plusie i odrobiła większość wtorkowej przeceny.

Gorsze oceny upraw amerykańskiej pszenicy utrzymywały na zdecydowanym plusie notowania tego zboża w Chicago przez większość sesji. Jednak w końcówce pszenica zaczęła tracić na wartości, po tym jak okazało się, że egipski GASC nie zakupił na przetargu amerykańskiej pszenicy, przyjmując tylko oferty na ziarno rosyjskie i rumuńskie. W konsekwencji pszenica SRW zamknęła sesję w Chicago na minimalnym minusie, po stracie 2% we wtorek.
 
Notowania oleistych są pod presją rekordowych zbiorów w Ameryce Południowej, taniejącej ropy, sprawnych amerykańskich zasiewów i szansy na jeszcze większy (rekordowy areał). Jednak najbliższy kontrakt zyskał w środę 0,4% pod wpływem realizacji zysków, po zaliczeniu we wtorek 14-miesięcznego dołka. Odbiciu notowań soi sprzyjało wczorajsze 0,5% osłabienie dolara amerykańskiego, ale także strajk portowców w Argentynie, która jest największym producentem i importerem śruty sojowej na świecie. Soja ma jednak jeszcze spory potencjał do spadków, ponieważ wstępne prognozy mówią o kolejnych bliskich rekordowi zbiorach tych nasion na świecie.
 
Unijne kontrakty
 
Jak podaje Andrzej Bąk, w Paryżu kontrakty na zboża skorzystały w środę z odbicia notowań swoich amerykańskich odpowiedników, ale skala wzrostów ograniczona została do minimum przez 0,5% umocnienie euro względem dolara. Kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,124 i zamknął dzień najwyżej od września 2016 roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: