| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Nowe maksima notowań soi i kukurydzy (2.06.2016)

Zawirowania pogodowe w Ameryce Południowej przekładają się na gorsze zbiory soi i kukurydzy. Nie wpłynie to na znaczące pogorszenie światowego bilansu, ale oznaczać może wzrost i tak już silnego, eksportu z USA. Zwiększy się zatem strona popytowa bilansów na amerykańskim rynku, a to właśnie ten rynek decyduje o notowaniach na giełdzie w Chicago.

Notowania zbóż i oleistych. Nowe maksima notowań soi i kukurydzy (2.06.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W pierwszej swojej prognozie (majowy raport), opartej na marcowych badaniach intencji zasiewów, USDA pokazał 3,5 mln t spadek do 103,4 mln t, amerykańskich zbiorów soi - licząc rok do roku, ale  rekordową produkcję na świecie (324,2 mln t). Za to zbiory kukurydzy w USA oszacowane zostały na rekordowe 366,5 mln ton (+21 mln t - licząc rok do roku), a na świecie na 1,011 mld ton - tylko nieco poniżej rekordowego sezonu 2014/15. W ocenie Andrzej Bąka z e-WGT, bardziej wiarygodne dane poznamy zapewne w raporcie USDA, który ukaże się za tydzień.

Zasiewy kukurydzy w USA są już na ukończeniu, a soi mocno zaawansowane, stąd czerwcowa prognoza oparta będzie w dużej mierze na faktycznym areale zasiewów. A ten powinien pokazać spore przesunięcia hektarów z kukurydzy na rzecz soi, po tym jak  mocno poprawiła się opłacalność soi właśnie. Czy lepsze prognozy amerykańskiej produkcji soi zrekompensują wzrost popytu i o tym jak mocno zostanie przycięta oczekiwana produkcja kukurydzy – dowiemy się już za tydzień.  Należy pamiętać, że ciągle będą to jednak tylko prognozy narażone na ryzyko pogodowe.


Aktualnie w Argentynie pogoda sprzyja zbiorom soi. Według BA Exchange, argentyńskie zbiory soi są w 78,7% kompletne i jest to 14,8% mniej niż w ubiegłym roku. Dotąd zebrano 45,6 mln ton, a cała produkcja szacowana jest na  56,0 mln ton. Przypominam, że majowa prognoza USDA to 57 mln ton, a kwietniowa 59 mln ton.

BA Exchange szacuje, że 30,3% z argentyńskich upraw kukurydzy zostało zebrane, dając nową podaż 8,8 mln ton. USDA szacował (w maju) produkcję kukurydzy w tym kraju na 27 mln ton w tym sezonie i na aż 34 mln ton w kolejnym.

W Paryżu unijne kontrakty drożały w czwartek śladem giełdy w Chicago. Pszenicy pomogły dodatkowo dobre dane eksportowe i niepokój o to, jak na plony, wpłyną ulewne deszcze i powodzie, które nawiedziły Francję i Niemcy.

Komisja Europejska wydała w ciągu tygodnia licencje na sprzedaż eksportową 633,007 tys. ton pszenicy, co daje 28,8 mln ton na miesiąc przed końcem obecnego sezonu.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!