| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Obawy o zbiory pszenicy we Francji pchnęły w górę notowania (22.07.2016)

Kłopoty na francuskim rynku pszenicy skłoniły w piątek amerykańskich inwestorów finansowych do realizacji zysków z części rekordowo krótkiej pozycji zajmowanej w pszenicy (SRW) na giełdzie w Chicago. Efektem było blisko 2% wybicie w górę najbliższej serii na CBoT, co otworzyło drogę do powtórnego silnego wzrostu notowań w Paryżu.

Notowania zbóż i oleistych. Obawy o zbiory pszenicy we Francji pchnęły w górę notowania (22.07.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Na Euronext-Matif w czwartek i piątek notowania najbliższej serii pszenicy zyskały po ok. 4%, i blisko 10% w skali minionego tygodnia. W efekcie wrześniowa seria pszenicy podrożała, w minionym tygodniu, aż o 14,5 euro do 174 eur/t i był to najwyższy poziom cen zanotowany od końca grudnia 2015 roku.

Wraz z postępem żniw we Francji spada wydajność pszenicy, pogarsza się także kondycja oczekujących na zbiór upraw. W piątek FranceAgriMer poinformował, że tylko 42% niezebranego francuskiego areału pszenicy zaliczone zostało do dwóch najlepszych kategorii (dobra do doskonałej). Oznacza to spadek tygodniowy o 7% i olbrzymią dysproporcję w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to aż 76% upraw sklasyfikowano w dwóch najlepszych kategoriach, a w konsekwencji Francja ustanowiła rekord produkcji.

Bardzo słabe francuskie zbiory pszenicy zostaną w części zrekompensowane przez wzrost produkcji w kilku innych unijnych krajach. Dodatkowym czynnikiem ograniczającym skalę wzrostu notowań na Matif jest oczekiwanie rekordowych zbiorów w Rosji i wzrost eksportu z tego kraju.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w USA panują skrajnie wysokie temperatury w najważniejszych regionach upraw, jednak kondycja kukurydzy i soi jest wyjątkowo dobra, a opady łagodzą stres. Kończy się okres kwitnienia kukurydzy, uznawany za kluczowy dla plonowania, a prognozy na sierpień dla Środkowego-Zachodu Stanów Zjednoczonych także są korzystne (sierpień zdecyduje o plonach soi). Stąd też, po skokowych spadkach notowań amerykańskiej kukurydzy, przyszedł czas na soję. Przecenom na rynku soi sprzyja, nadal olbrzymia, pozycja długa netto zajmowana w tym kontrakcie przez kapitał spekulacyjny.


W skali tygodnia najbliższa seria soi (też śruty sojowej) straciła na wartości o ponad 6%. Silny popyt na soję z USA, w ubiegłym tygodniu, wpłynął na ograniczenie strat.

Unijny kontrakt na rzepak, mimo słabych francuskich wydajności, stracił mocno (-6,25 eur/t) w piątek, podążając za taniejącą soją oraz przeceną ropy naftowej. W skali tygodnia sierpniowa seria rzepaku potniała jednak tylko o 2,75 euro (-0,8%), do 357,75 eur/t, w piątek.

Według UkrAgroConsult ukraiński eksport pszenicy wyniesie 13 mln ton w sezonie 2016/17, w porównaniu do 17 mln t - sezon wcześniej i 12,5 mln t prognozowanych przez USDA.

IKAR informuje, że rosyjska produkcja pszenicy osiągnie w tym roku rekordowe 68 mln ton, w porównaniu do 61,0 mln ton - rok wcześniej.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: