| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Obawy pogodowe windują ceny pszenicy (23.09.2015)

W środę, w Paryżu, grudniowa seria pszenicy wzrosła o 1,9% do 174.75 eur/t, a w Chicago, pszenica (także seria na grudzień) podrożała aż o 2,4% do 186,5 usd/t.

Notowania zbóż i oleistych. Obawy pogodowe windują ceny pszenicy (23.09.2015)

Notowania zbóż

Zasiewy pszenicy ozimej opóźniają się w Rosji i na Ukrainie z powodu panującej tam suszy. Prognozy pogodowe dla tych regionów, na najbliższe dziesięć dni, nie zapowiadają poprawy pogody. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Rosja i Ukraina odpowiadają za 1/4 światowego eksportu pszenicy.

Notowania pszenicy ciągnęły w górę także ceny kukurydzy, tu jednak wzrost był ograniczony i nie przekraczał 1%. Wczorajszy tygodniowy raport EIA był negatywny (prospadkowy) dla kukurydzy - pokazał spadek przerobu kukurydzy na etanol w USA, do 938 tys. baryłek dziennie. Jest to poziom najniższy od maja tego roku. Jednocześnie wzrosły amerykańskie zapasy etanolu o 600 tys. baryłek do 18,9 mln baryłek.

Notowania oleistych

Soja w Chicago odbiła lekko w górę w środę (podobnie rzepak i canola), po spadku do poziomu wieloletniego minimum, dzień wcześniej. Wsparciem dla notowań soi była informacja o rezerwacji 248,5 tys. ton tych nasion przez Chiny. Rosły także notowania soi w Indiach (4 dzień z rzędu) pod wpływem problemów pogodowych w tym kraju. Jednocześnie presja spadkowa płynie z Brazylii, tam real osłabiał się w środę nadal, bijąc kolejne rekordy wszech czasów. To oczywiście zachęca światowych importerów do zakupów soi, kukurydzy i innych surowców w tym kraju.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!