| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Po ośmiu spadkowych sesjach kontrakty na zboża odbiły w górę (1.09.2016)

Podczas wczorajszej sesji w Chicago doszło do korekty ostatniej fali spadków, która sprowadziła wyceny pszenicy i kukurydzy do wieloletnich minimów. Obecne wyceny najbliższej serii futures są poniżej kosztów produkcji, stąd też farmerzy wstrzymują się z zabezpieczaniem swoich zbiorów (nie sprzedają kontraktów). Za to, niskie poziomy cen futures zachęcają przetwórców do zakupów, dla których drugą stroną transakcji był w ostatnim okresie kapitał spekulacyjny.

Notowania zbóż i oleistych. Po ośmiu spadkowych sesjach kontrakty na zboża odbiły w górę (1.09.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Pierwszego dnia września 2016 r. część inwestorów finansowych postanowiła zrealizować zyski z krótkich pozycji. Do realizacji zysków zachęcały także czynniki techniczne, ponieważ notowania kukurydzy i pszenicy napotkały na wykresach wieloletnich na silne poziomy wsparcia. W konsekwencji dużej przewagi strony popytowej, najbliższa seria pszenicy zyskała w Chicago 2%, a analogiczny kontrakt na kukurydzę odbił w górę o ponad 3%.

W ocenie Andrzeja Bąka, warto
jednak pamiętać, że z punktu widzenia analizy technicznej nadal obowiązuje długoterminowy trend spadkowy na giełdowym rynku zbóż

Ciągnie relatywnie wysoko wyceniana jest soja, stąd kontrakt ten utrzymał trend spadkowy, a najbliższa seria straciła wczoraj 0,1%.

Rynek walutowy sprzyjał w czwartek wzrostom amerykańskich kontraktów, ponieważ dolar amerykański osłabił się w czwartek o 0,35% w stosunku do euro (na zamknięciu sesji), po gorszych danych z amerykańskiej gospodarki.

W Paryżu skala wzrostów była znacznie mniejsza, tym razem, wzrost wartości euro, przynajmniej teoretycznie, osłabił presję wzrostową płynącą z Chicago.

Bruksela w tym tygodniu przyznała certyfikaty na eksport 522.825 ton pszenicy, co w sumie daje  4,542 mln ton od początku sezonu, w tym tylko 808.339 ton dla francuskiej pszenicy.

FranceAgriMer wydał aktualne szacunki dla ocen jakościowych pszenicy. Oficjalne dane mówią, że tylko 23% pszenicy ma gęstość powyżej 76 kg/hl, wobec 28% szacowanych we wcześniejszym raporcie i w porównaniu do 99% w 2015 roku. Nadal jednak, zawartość białka powyżej 12,5% spełnia aż 64% ziarna.

Notowania rzepaku pozostają w szerokim trendzie bocznym. Rynek rzepaku pozostaje pod wpływem napiętego bilansu w UE oraz gorącej na wielu obszarach Europy pogody, która utrudnia siewy.  W czwartek najbliższa seria umocniła się o 0,75 euro, do 373,5 eur/t. Rzepakowi pomagało też wyhamowanie spadków na rynku soi i wzrost notowań oleju palmowego. Z drugiej jednak strony, taniejąca ropa była czynnikiem ograniczającym wzrosty.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: