| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Powrót do przecen na rynku zbóż i oleistych (28.09.2015)

W poniedziałek, kontrakty na zboża i oleiste straciły część z piątkowych silnych wzrostów. Najbliższe serie kontraktów na soję, śrutę sojową i unijną kukurydzę potaniały o ponad 1%, podczas gdy spadki pozostałych kontraktów mieściły się w 1%.

Notowania zbóż i oleistych. Powrót do przecen na rynku zbóż i oleistych (28.09.2015)

Notowania zbóż

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, przeceny zbóż i oleistych skorelowane były z wyprzedażą na globalnym rynku akcji, która kontynuowana były dzisiaj w nocy na rynkach azjatyckich. Na wartości mocno traciła w poniedziałek także ropa. Prognozy pogody dla Rosji i Ukrainy, na ten tydzień, zapowiadają deszcze i powinny poprawić warunki do siewów i wzrostu pszenicy ozimej.

W poniedziałek USDA opublikował cotygodniowe raporty, Crop Progress i tygodniowe wysyłki eksportowe.

Kukurydza: Sprzedaż tygodniowa wyniosła 809,386 tys. ton (+10% tydzień do tygodnia i +34% rok do roku). Jednak wysyłki eksportowe kukurydzy (od początku sezonu) pozostają o 13% niższe niż rok wcześniej. Kondycja upraw kukurydzy pozostaje stabilna, a zbiory zaawansowane są w 18% i są wolniejsze od średniej z 5 lat na poziomie 23%.

Pszenica: Wysyłki eksportowe amerykańskiej pszenicy w ostatnim tygodniu sięgnęły 651,194 tys. ton. Oznacza to wzrost o 6% (tydzień do tygodnia) ale skumulowany eksport od początku sezonu, stanowi tylko 84% w porównaniu do analogicznego okresu w sezonie 2014/15. Zasiewy pszenicy ozimej w USA sięgnęły 31% areału (-4% w porównaniu do średniej pięcioletniej).

Soja: Tygodniowe wysyłki eksportowe amerykańskiej soi osiągnęły poziom 530,493 tys. ton, jednak skumulowany eksport jest o 5% mniejszy niż przed rokiem. Raport Crop Progress pokazał lekkie pogorszenie się kondycji amerykańskich upraw. Dokonano przesunięcia 1% areału z kategorii „dobry” do kategorii „słaby”. Za to tempo zbiorów soi jest powyżej średniej i sięga 21% (średnia pięcioletnia to 16%).

Wsparciem notowań soi w Chicago, był raport dzienny o nowych zamówieniach na 1,249 mln ton soi z dostawą w sezonie 2016/17 z czego 1 mln ton zarezerwowały Chiny. Jest to najprawdopodobniej część dużej umowy ramowej zawartej w zeszłym tygodniu.


Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!