Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Powrót spadków (7.05.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Po środowym odbiciu w górę, w czwartek przyszedł czas na spadki notowań zbóż po obu...

Po środowym odbiciu w górę, w czwartek przyszedł czas na spadki notowań zbóż po obu stronach Atlantyku. Szczególnie mocno straciła na wartości unijna pszenica ze starych zbiorów. Seria majowa, która kończy obrót w poniedziałek, potaniała w czwartek aż o 9,5 euro (-5,6%) i wyceniana była na 161,5 eur/t. Kontrakt na nowe zbiory pszenicy (seria wrześniowa) stracił tylko 0,75 euro i wyceniany jest na 172,5 eur/t.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Unijna kukurydza zamknęła dzień niewielkimi zmianami, podczas gdy rzepak na Matif podążał w dół za taniejącą soją. Sierpniowa seria rzepaku straciła na wartości 4 euro (-1,1%), do 352 eur/t na zamknięciu sesji.

W Chicago, spadki notowań zbóż i soi były w czwartek duże, mocno taniała także ropa. Najbliższe serie kukurydzy i pszenicy zamknęły dzień na ponad 2% minusie, a soja straciła blisko 1%. Spadki na rynku ropy przekroczyły 3%. Swój udział w przecenach amerykańskich kontraktów ma wczorajsze umocnienie się dolara, który zyskał do euro 0,7%. O ile w środę dominowały informacje prowzrostowe, głównie dla pszenicy, to już w czwartek rynek zdominowały czynniki przemawiające za niższymi wycenami kontraktów futures.

Kukurydza w USA

Czwartkowe amerykańskie dane na temat nowych umów eksportowych były dobre dla kukurydzy. USDA pokazał sprzedaż tygodniową netto w wysokości 897,2 tys. ton (oczekiwano 450 tys. - 1 mln t). Negatywna dla cen jest jednak korzystna pogoda i wysokie tempo zasiewów kukurydzy. Dodatkowo, zgłoszenie do wykonania dostawy 330 majowych kontraktów futures na kukurydzę pokazało, że opłaca się sprzedaż kukurydzy w trybie giełdowym, ponieważ ceny do uzyskania na rynku gotówkowym są znacznie niższe.

Zdaniem Andrzeja Bąka z e-WGT, kolejny argument przemawiającym na rzecz spadków były wczorajsze oficjalne prognozy z Chin, które zapowiadają blisko 8% wzrost, do 232 mln ton, zbiorów kukurydzy w tym roku. Chiny są drugim po USA producentem kukurydzy na świecie. Stąd też import kukurydzy do Chin zmniejszy się w nowym sezonie do ok. 2 mln ton z 3 mln ton w tym sezonie.

Także wczorajszy raport FAO z prognozą dla nowego sezonu był optymistyczny, wprawdzie zbiory globalne będą mniejsze ale zapasy skurczą się tylko nieznacznie.

Czytaj dalej na następnej stronie...


1 2 3

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl