| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Powrót spadków (7.05.2015)

Po środowym odbiciu w górę, w czwartek przyszedł czas na spadki notowań zbóż po obu stronach Atlantyku. Szczególnie mocno straciła na wartości unijna pszenica ze starych zbiorów. Seria majowa, która kończy obrót w poniedziałek, potaniała w czwartek aż o 9,5 euro (-5,6%) i wyceniana była na 161,5 eur/t. Kontrakt na nowe zbiory pszenicy (seria wrześniowa) stracił tylko 0,75 euro i wyceniany jest na 172,5 eur/t.

Notowania zbóż i oleistych. Powrót spadków (7.05.2015)

Notowania zbóż

Unijna kukurydza zamknęła dzień niewielkimi zmianami, podczas gdy rzepak na Matif podążał w dół za taniejącą soją. Sierpniowa seria rzepaku straciła na wartości 4 euro (-1,1%), do 352 eur/t na zamknięciu sesji.

W Chicago, spadki notowań zbóż i soi były w czwartek duże, mocno taniała także ropa. Najbliższe serie kukurydzy i pszenicy zamknęły dzień na ponad 2% minusie, a soja straciła blisko 1%. Spadki na rynku ropy przekroczyły 3%. Swój udział w przecenach amerykańskich kontraktów ma wczorajsze umocnienie się dolara, który zyskał do euro 0,7%. O ile w środę dominowały informacje prowzrostowe, głównie dla pszenicy, to już w czwartek rynek zdominowały czynniki przemawiające za niższymi wycenami kontraktów futures.

Kukurydza w USA

Czwartkowe amerykańskie dane na temat nowych umów eksportowych były dobre dla kukurydzy. USDA pokazał sprzedaż tygodniową netto w wysokości 897,2 tys. ton (oczekiwano 450 tys. - 1 mln t). Negatywna dla cen jest jednak korzystna pogoda i wysokie tempo zasiewów kukurydzy. Dodatkowo, zgłoszenie do wykonania dostawy 330 majowych kontraktów futures na kukurydzę pokazało, że opłaca się sprzedaż kukurydzy w trybie giełdowym, ponieważ ceny do uzyskania na rynku gotówkowym są znacznie niższe.

Zdaniem Andrzeja Bąka z e-WGT, kolejny argument przemawiającym na rzecz spadków były wczorajsze oficjalne prognozy z Chin, które zapowiadają blisko 8% wzrost, do 232 mln ton, zbiorów kukurydzy w tym roku. Chiny są drugim po USA producentem kukurydzy na świecie. Stąd też import kukurydzy do Chin zmniejszy się w nowym sezonie do ok. 2 mln ton z 3 mln ton w tym sezonie.

Także wczorajszy raport FAO z prognozą dla nowego sezonu był optymistyczny, wprawdzie zbiory globalne będą mniejsze ale zapasy skurczą się tylko nieznacznie.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!