Notowania zbóż i oleistych. Poza pszenicą w USA pozostałe kontrakty zyskały na wartości (8.04.2016)

Notowania większości kontraktów giełdowych na zboża i oleiste wzrosły w piątek, śladem silnego wybicia w górę cen ropy. W Chicago, dodatkowym czynnikiem zachęcającym do zamknięcia części krótkich pozycji przez kapitał spekulacyjny jest wtorkowa publikacja, przez USDA, comiesięcznej prognozy bilansów na rynkach rolnych.

Notowania zbóż i oleistych. Poza pszenicą w USA pozostałe kontrakty zyskały na wartości (8.04.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w piątek fundusze hedgingowe kupiły netto w Chicago: ok. 9 tys. kontraktów na soję, 4 tys. na kukurydzę i 2 tys. na pszenicę. W ubiegłym tygodniu największy wpływ na ceny, głównie amerykańskich kontraktów, miały dane pokazujące bardzo dobrą kondycję pszenicy ozimej. Przy jednocześnie fatalnych danych o sprzedaży eksportowej doszło do ponad 3% przeceny pszenicy w Chicago (w skali tygodnia).

W Paryżu, presja spadkowa płynąca zza oceanu była minimalizowana przez zmiany na rynku walutowym oraz obawy o mniejsze tegoroczne zbiory pszenicy w Europie Wschodniej. Ostatecznie unijny kontrakt na pszenicę (seria najbliższa) zyskał symbolicznie (+0,25 euro/t) w skali tygodnia. Nieco większą skalą wzrostu tygodniowego może się pochwalić rzepak. Seria najbliższa unijnego rzepaku podrożała w tym czasie 0,75 euro/t do 368,75 eur/t.

Największy wzrost tygodniowy zaliczył kontrakt na kukurydzę.  W Chicago, kukurydza w ciągu całego tygodnia, odrabiała straty poniesione 31-marca (-4,3%) w wyniku publikacji zaskakująco dobrych danych o areale zasiewów. Seria najbliższa na kukurydzę zyskała w minionym tygodniu 2,3% na CBoT i 2,1% na giełdzie Matif.

W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA. Już dzisiaj wieczorem USDA opublikuje ocenę upraw ozimych pszenicy oraz postęp zasiewów kukurydzy, wcześniej publikowane będą dane na temat wysyłek eksportowych. Najważniejszy raport poznamy we wtorek (godz 18:00), wtedy to USDA opublikuje swoje kwietniowe prognozy bilansów na rynkach rolnych.

Także ten tydzień będzie kluczowy dla notowań ropy. 14 kwietnia odbędzie się spotkanie przedstawicieli krajów zrzeszonych w OPEC oraz wszystkich pozostałych największych producentów ropy (w ty Rosji), na którym mogą być podjęte decyzje o zamrożeniu wydobycia ropy na poziomie ze stycznia 2015 roku.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: