| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Przecena na rynku olejów pociągnęła w dół notowania rzepaku (19.12.2016)

W Chicago doszło do sporej przeceny na rynku zbóż i oleistych. Najbliższe serie kukurydzy i pszenicy straciły na wartości 0,8%-1%, a soja i śruta sojowa potaniały po ok. 1,5%.

Notowania zbóż i oleistych. Przecena na rynku olejów pociągnęła w dół notowania rzepaku (19.12.2016)
Deszcze padające w miniony weekend i zapowiedź kolejnych w najważniejszych regionach rolniczych Argentyny zdejmują z rynku soi i kukurydzy część premii za ryzyko pogodowe wliczonej w cenę kontraktów. Warto w tym miejscu zauważyć, że Argentyna jest 3 na świecie eksporterem kukurydzy, minimalnie tylko przegrywając z Brazylią i największym na świecie producentem i eksporterem śruty sojowej.
 
Spore znaczenie ma także uprawa pszenicy w tym kraju, która jest eksportowana głównie do Brazylii.
 
Doskonała pogoda dla rozwoju upraw panuje w Brazylii, zanosi się na rekordowe zbiory soi, które powinny się powoli zaczynać i potrwają do maja. W poniedziałek brazylijski SAFRAS podniósł swoje prognozy krajowych zbiorów soi do rekordowych 106,1 mln ton, oznacza to 4,1 mln ton powyżej ostatniej - też rekordowej prognozy USDA.
 
Dodatkowo, presja spadkowa na amerykańskie kontrakty pochodziła we wtorek z rynku walutowego. Po jednodniowej korekcie w górę, wczoraj dolar ponownie zyskiwał do euro, wracając przy tym w okolice swoich 14 letnich maksimów. Odmienna polityka monetarna prowadzona FED i Europejski Bank Centralny skazuje dolara na dalsze umacnianie się, co oczywiście będzie negatywnie wpływać na konkurencyjność amerykańskich towarów.
 
Na razie jednak drogi dolar nie szkodzi zbytnio amerykańskiemu eksportowi, pokazały to tygodniowe dane o zamówieniach publikowane w miniony czwartek i wskazują na to nowe zmówienia - raportowane w systemie dziennym. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, we wtorek USDA poinformował o zakupie 128 tys. ton kukurydzy z dostawą do Japonii i 264 tys. soi z dostawą do Chin.

Poniedziałkowy raport pokazał utrzymujące się na wysokim poziomie tygodniowe wysyłki eksportowe amerykańskiej soi, kukurydzy i pszenicy. Co ważne tempo załadunków eksportowych w tym sezonie wyprzedza sezon poprzedni aż o 80% w przypadku kukurydzy, o 27% dla pszenicy i o 19% w przypadku amerykańskiej soi.

We wtorek, fundusze hedgingowe były sprzedającym netto w Chicago ok.: 8,5 tys. kontraktów na soję, 5,5 tys. na kukurydzę i 2,5 tys. na  pszenicę.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!