| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Przeceny na giełdowym rynku zbóż i oleistych (13.11.2015)

W piątek kontynuowane były przeceny wszystkich głównych towarów, w tym także zbóż i oleistych. W konsekwencji cały tydzień zamknął się 5% spadkiem notowań amerykańskiej i unijnej pszenicy. Także kontrakty giełdowe na kukurydzę taniały, solidarnie po obu stronach Atlantyku, najbliższe serie straciły na wartości po ok. 4% w Chicago i w Paryżu.

Notowania zbóż i oleistych. Przeceny na giełdowym rynku zbóż i oleistych (13.11.2015)

Notowania zbóż

Dużo większe przeceny dotknęły w minionym tygodniu rynek ropy. Ropa WTI i Brent straciły na wartości aż po ok. 8% zbliżając się do swoich wieloletnich minimów z sierpnia tego roku. Zdaniem Andrzej Bąka z e-WGT, trzeba mieć świadomość, że spadające ceny ropy, są jednym z czynników spadkowych na rynku oleistych oraz zbóż, poprzez wykorzystanie kukurydzy (w USA ok. 40%) i oleistych do produkcji biopaliw.

Publikowany we wtorek listopadowy raport USDA dostarczył paliwo napędzające ruch cen w dół. Szczególnie duża poprawa bilansów kukurydzy, soi i nawet pszenicy, dokonana została dla Stanów Zjednoczonych. Oficjalne dane potwierdziły rekordowe plony i zbiory soi w USA, pokazały także spowolnienie eksportu amerykańskich zbóż. Olbrzymim zaskoczeniem była skala korekty w górę chińskich zapasów kukurydzy, a w konsekwencji możliwość pojawienia się ich na rynku eksportowym.

W ostatnich dniach zmalały również niepokoje pogodowe. Deszcze w Basenie Morza Czarnego mogą poprawić nieco sytuację ozimin, a powrót suchej pogody w Australii pozwala kontynuować żniwa. Zasiewy soi w Brazylii przyspieszyły, w Mato Grosso (główny region produkcji soi w Brazylii) rolnicy zasieli już 83,7% areału, w porównaniu do 61% przed tygodniem i  84,1% przed rokiem.

Dolar zyskiwał w piątek na wartości względem euro, a perspektywa grudniowej podwyżki stup procentowych w USA (przy luźnej polityce monetarnej ECB) zwiększa prawdopodobieństwo dalszego umacniania się amerykańskiej waluty i w konsekwencji problemów eksportowych.

Ministerstwo Rolnictwa Francji podniosło swoją prognozę zapasów końcowych pszenicy o 0,4 mln ton do 5,2 mln ton. Dwa główne francuskie elewatory przestały skupować ziarno z rynku w związku ze słabym eksportem. 


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!