Notowania zbóż i oleistych. Przeceny na początku roku (4.01.2016)

Poniedziałkowy krach na giełdach w Chinach, po słabych danych PMI, wywołał lawinę wyprzedaży na światowych parkietach akcji i przyczynił się do spadków notowań surowców, w tym towarów rolnych. Nawet kontrakty na ropę, które na początku amerykańskiej sesji drożały o ponad 3% - wspierane konfliktem na linii Iran – Arabia Saudyjska, ostatecznie zamknęły dzień na lekkich minusach.

Notowania zbóż i oleistych. Przeceny na początku roku (4.01.2016)

Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, każdorazowo, gdy dochodzi do zawirowań na chińskim rynku akcji lub gdy publikowane są słabe dane z gospodarki, inwestorzy sprzedają surowce, a na giełdach akcji spółki surowcowe, w obawie o słabnący popyt ze strony największego importera surowców na świecie.

Notowania w USA

W poniedziałek amerykańskie kontrakty na zboża straciły na wartości, od 2% - kukurydza i pszenica w Chicago do ponad 3% - pszenica na giełdzie w Kansas. W podobnym zakresie (nieco ponad 2%) taniały wczoraj kontrakty na olej sojowy i bioetanol, natomiast sama soja i śruta sojowa zamknęły dzień mniejszymi stratami, rzędu 0,4-0,7%. Fundusze hedgingowe były wczoraj sprzedającymi netto: 5 tys. kontraktów na soję, 8 tys. na pszenicę i 14 tys. na kukurydzę.

W poniedziałek publikowane były przez USDA dane na temat wysyłek eksportowych  (dla tygodnia kończącego się 31 grudnia), były one zgodne z oczekiwaniami dla amerykańskiej pszenicy (348,3tys. ton), gorsze od oczekiwań dla kukurydzy (435,0 tys. ton) i lepsze od szacunków rynkowych w przypadku soi (1,511 mln ton). Także wczoraj publikowane były w USA dane, za listopad, na temat krajowego zużycia soi i kukurydzy. USDA pokazał miesięczny przerób soi na poziomie 4,511 mln ton – nieco poniżej oczekiwań. Wykorzystanie kukurydzy do produkcji etanolu wyniosło w listopadzie 11,05 mln ton – nieco poniżej października ale więcej n iż w listopadzie 2014.

Notowania na Matif

W Paryżu, kontrakty podążały śladem ich amerykańskich odpowiedników. Pszenica (seria marcowa) potaniała 3,75 euro (-2,15%) i zamknęła dzień na 171 eur/t - historyczne minimum tej serii. Unijny rzepak stracił na wartości 3,5 eur/t (seria na luty) i zakończył dzień na poziomie 370,5 eur/t (2-tygodniowe minimum). Unijna kukurydza z realizacją w czerwcu zamknęła dzień na 1,5% minusie, a seria styczniowa, która kończy obrót dzisiaj, potaniała tylko 0,2% zamykając sesję ceną 146,5 eur/t.

W ocenie Andrzej Bąka inwestorzy, przynajmniej na razie, zdają się ignorować zagrożenia pogodowe płynące z siarczystych mrozów w Europie Wschodniej, w tym w krajach Basenu Morza Czarnego. Wydaje się, że straty w uprawach ozimin są nieuniknione, szczególnie w będącej w słabej kondycji (jesienna susza)  ukraińskiej pszenicy. W Polsce brak okrywy śnieżnej i wcześniejsze rozhartowanie roślin, także naraża je na wymarzanie.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: