| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Przeceny soi i pszenicy pociągnęły w dół notowania pozostałych kontraktów (02.03.2015)

Wbrew nadziejom niektórych, pierwsza marcowa sesja nie przyniosła napływu nowego kapitału na giełdowy rynek zbóż i oleistych. Za to nowe pieniądze płynęły na rynek akcji.

Notowania zbóż i oleistych. Przeceny soi i pszenicy pociągnęły w dół notowania pozostałych kontraktów (02.03.2015)

Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, historyczne maksima ustanawiały wczoraj główne indeksy giełdowe (np. niemiecki DAX, amerykański S&P500). Ropa Brent spadła w poniedziałek o blisko 5% do poziomu poniżej 60 usd/baryłkę. Po weekendzie zmalał wpływ czynników, które powodowały wzrosty kontraktów na zboża i oleiste z końcówki ubiegłego tygodnia.

W Brazylii, już w niedzielę liczba blokad organizowanych przez strajkujących kierowców ciężarówek drastycznie zmalała, wydaje się że konflikt zbliża się do końca usprawniając dostawy soi do portów. Zaawansowanie zbiorów rośnie, rośnie też gwałtownie dostępność tańszego niż amerykański towaru. Poniedziałkowe tygodniowe dane USDA potwierdziły malejące sezonowo wysyłki soi z USA, spadły one o 1/3 w porównaniu do tygodnia poprzedzającego i wyniosły tylko 635,164 tys. ton. Warto jednak pamiętać, że dotychczasowy eksport amerykańskiej soi był od początku sezonu bardzo silny.

Amerykańska pszenica nadal jest niekonkurencyjna na rynku międzynarodowym. Wczorajsze dane tygodniowe pokazały 15% spadek sprzedaży eksportowej (licząc tydzień do tygodnia) na poziomie  450,093 tys. ton. Po jednorazowym zakupie 290 tys. ton przez Egipt w ramach udzielonej przez USA linii kredytowej, kolejne zakupy kraj ten (największy importer pszenicy) robi w Rosji i na Ukrainie. Dodatkowo okazało się, że zapowiadane weekendowe spadki temperatury na wielu obszarach pszenicy ozimej w USA nie wyrządziły szkód.

Amerykańska kukurydza traciła w poniedziałek w ślad za pszenicą i soją, mimo dobrych danych eksportowych. Tygodniowe wysyłki amerykańskiej kukurydzy wyniosły 1,28 mln ton w porównaniu do 0,908 mln ton tydzień wcześniej.

Na Euronext także zawitały w poniedziałek spadki. Najmocniej potaniała unijna pszenica, seria najbliższa straciła na wartości 2,75 euro (-0,8%) do 184,75 eur/t. Wczorajszy ruch w dół mieści się w trwającym od początku lutego trendzie bocznym.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: