Notowania zbóż i oleistych. Na giełdach przeważały lekkie spadki notowań zbóż i oleistych (1.06.2017)

Czwartek zamknął się niewielką przeceną zbóż i kompleksu sojowego na giełdzie w Chicago.

Notowania zbóż i oleistych. Na giełdach przeważały lekkie spadki notowań zbóż i oleistych (1.06.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Najbliższe serie kukurydzy i soi potaniały w Chicago o 0,4%, a pszenica SRW straciła symboliczne 0,1%. Fundusze hedgingowe były w czwartek sprzedającym netto 7 tys. kontraktów na kukurydzę, 4 tys. na soję i 1 tys. na pszenicę. Dla kontraktów na kukurydzę i pszenicę oznacza to kontynuowanie trendu bocznego obowiązującego od kilku tygodni, ale dla soi trwająca drugi dzień konsolidacja jest najprawdopodobniej tylko chwilową przerwą w trendzie spadkowym.

Poprawa pogody na głównych terenach amerykańskich upraw powinna pozwolić na dokończenie zasiewów i stwarza dobre warunki dla upraw kukurydzy i soi. O ile kondycja kukurydzy na początku okresu wegetacyjnego nie jest dobra i maleje prawdopodobieństwo osiągnięcia średnich plonów, to perspektywy produkcji soi w USA są zbliżone do ubiegłorocznego rekordu. Relatywnie wysokie notowania soi w Chicago wspierane były do niedawna przez silny amerykański eksport, przy małej konkurencji ze strony południowoamerykańskich dostawców. Jak podaje Andrzej Bąk, zbiory soi i kukurydzy w Brazylii w poprzednim sezonie (2015/16) były słabe. Obecny sezon (2016/17) przyniósł rekordową produkcję soi, najpierw w USA, teraz także w Ameryce Południowej, co wróży silne spowolnienie amerykańskiego eksportu, zwłaszcza przy słabych notowaniach reala brazylijskiego.

Spadki notowań soi ograniczone były przez strajk stoczniowców w argentyńskim porcie Rosario.

Korekta wzrostowa na eurodolarze, dolar zyskał w czwartek do euro 0,3%, była czynnikiem prospadkowym dla amerykańskich kontraktów.


Unijne kontrakty

Podczas czwartkowej sesji najbliższe serie kukurydzy i rzepaku ustanawiały swoje nowe wielomiesięczne minima. Ostatecznie jednak kontrakty te zamknęły dzień na poziomie ze środy, czyli 162,25 eur/t – kukurydza i 352,75 eur/t – rzepak. Dla pszenicy z nowych zbiorów (seria wrześniowa) dzień zakończył się spadkiem o 0,75 euro, do 166 eur/t. Nieco słabsze wczoraj euro hamowało przeceny w Paryżu. Nadal jednak, zbliżony do 14-miesięcznych maksimów, kurs EUR/USD jest zagrożeniem dla unijnego eksportu. 

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: