Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych. Na giełdach przeważały lekkie spadki notowań zbóż i oleistych (1.06.2017)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Czwartek zamknął się niewielką przeceną zbóż i kompleksu sojowego na giełdzie w Chicago.

Czwartek zamknął się niewielką przeceną zbóż i kompleksu sojowego na giełdzie w Chicago.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż i oleistych


Najbliższe serie kukurydzy i soi potaniały w Chicago o 0,4%, a pszenica SRW straciła symboliczne 0,1%. Fundusze hedgingowe były w czwartek sprzedającym netto 7 tys. kontraktów na kukurydzę, 4 tys. na soję i 1 tys. na pszenicę. Dla kontraktów na kukurydzę i pszenicę oznacza to kontynuowanie trendu bocznego obowiązującego od kilku tygodni, ale dla soi trwająca drugi dzień konsolidacja jest najprawdopodobniej tylko chwilową przerwą w trendzie spadkowym.

Poprawa pogody na głównych terenach amerykańskich upraw powinna pozwolić na dokończenie zasiewów i stwarza dobre warunki dla upraw kukurydzy i soi. O ile kondycja kukurydzy na początku okresu wegetacyjnego nie jest dobra i maleje prawdopodobieństwo osiągnięcia średnich plonów, to perspektywy produkcji soi w USA są zbliżone do ubiegłorocznego rekordu. Relatywnie wysokie notowania soi w Chicago wspierane były do niedawna przez silny amerykański eksport, przy małej konkurencji ze strony południowoamerykańskich dostawców. Jak podaje Andrzej Bąk, zbiory soi i kukurydzy w Brazylii w poprzednim sezonie (2015/16) były słabe. Obecny sezon (2016/17) przyniósł rekordową produkcję soi, najpierw w USA, teraz także w Ameryce Południowej, co wróży silne spowolnienie amerykańskiego eksportu, zwłaszcza przy słabych notowaniach reala brazylijskiego.

Spadki notowań soi ograniczone były przez strajk stoczniowców w argentyńskim porcie Rosario.

Korekta wzrostowa na eurodolarze, dolar zyskał w czwartek do euro 0,3%, była czynnikiem prospadkowym dla amerykańskich kontraktów.


Unijne kontrakty

Podczas czwartkowej sesji najbliższe serie kukurydzy i rzepaku ustanawiały swoje nowe wielomiesięczne minima. Ostatecznie jednak kontrakty te zamknęły dzień na poziomie ze środy, czyli 162,25 eur/t – kukurydza i 352,75 eur/t – rzepak. Dla pszenicy z nowych zbiorów (seria wrześniowa) dzień zakończył się spadkiem o 0,75 euro, do 166 eur/t. Nieco słabsze wczoraj euro hamowało przeceny w Paryżu. Nadal jednak, zbliżony do 14-miesięcznych maksimów, kurs EUR/USD jest zagrożeniem dla unijnego eksportu. 

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl