| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica dalej traci na wartości (26.07.2016)

W Chicago, pszenica powróciła we wtorek w okolice swoich 9-letnich minimów, po 3,3% przecenie serii najbliższej. W Paryżu unijny kontrakt na pszenicę (seria wrześniowa) stracił wczoraj 4,25 eur/t (-2,5%) i zamknął sesję na poziomie 166,25 eur/t. Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, była to druga z rzędu sesja spadkowa, po 8% wybiciu w górę w ubiegły czwartek i piątek.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica dalej traci na wartości (26.07.2016)

Notowania pszenicy

Dużo niższe szacunki dotyczące zbiorów pszenicy we Francji, która jest największy producentem i eksporterem pszenicy w UE, dały pretekst do wzrostów notowań w ubiegłym tygodniu. Zabrakło jednak świeżych prowzrostowych wiadomości aby kontynuować wzrosty cen pszenicy, tym bardziej, że kłopoty dotyczące francuskich zbiorów są wyjątkiem na tle dobrych prognoz dla pozostałych głównych producentów z półkuli północnej, wśród których wyróżnia się Rosja.

Notowania kukurydzy

Poza pszenicą, taniała we wtorek również kukurydza, tu jednak spadki nie były tak spektakularne i sięgnęły od 0,4% na Matif do 0,7% w Chicago. Ceny kukurydzy spadają pod wpływem bardzo korzystnych prognoz amerykańskich zbiorów (USDA zapowiada rekord). Wsparciem spadków był poniedziałkowy raport Crop Progress, pokazujący doskonały stan i szybsze (niż zwykle) tempo rozwoju upraw, w tym miejscu sezonu wegetacyjnego, a lipiec jest kluczowy dla wydajności kukurydzy w USA. Poprawiają się oczekiwania zbiorów kukurydzy także w UE, w poniedziałek MARS (unijna jednostka monitorująca uprawy) podniósł wcześniejszą prognozę plonowania kukurydzy o 1% do 7,42 t/ha (średnio w UE). Oznaczać to będzie plony o 7,4% wyższe od średniej pięcioletniej. Wysokie zbiory kukurydzy (podobnie jak pszenicy) zapowiadają się też w Basenie Morza Czarnego.

Notowania soi

Kompleks sojowy znalazł we wtorek chwilę odpoczynku od przecen. W czasie ostatnich dziewięciu sesji najbliższa seria na soję straciła na wartości 12% (tylko dwa razy minimalnie wzrosła w tym czasie). Notowania soi są ciągle pod presją spadkową, wynikającą z doskonałej kondycji upraw i niezłych prognoz pogody na sierpień. Te jednak (prognozy pogody) z wtorku były nieco gorsze od tych poniedziałkowych i dały, obok dobrych danych eksportowych, pretekst do realizacji zysków z krótkoterminowych krótkich pozycji spekulacyjnych. O ile ceny amerykańskiej pszenicy i kukurydzy znajdują się w pobliżu wieloletnich minimów, to soja (kompleks sojowy) nadal ma jeszcze potencjał do dużych przecen, o ile pogoda w najbliższych tygodniach dopisze w USA.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: