| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica i kukurydza w USA na wieloletnich minimach (28.07.2016)

Przez większość dnia zyskiwały w czwartek kontrakty na zboża i oleiste po obu stronach Atlantyku. Jednak po otwarciu dziennej sesji w Chicago wyceny kukurydzy, pszenicy i z pewnym opóźnieniem także kompleksu sojowego zaczęły spadać. Ostatecznie amerykańskie kontrakty (najbliższa seria) zamknęły dzień na 0,7% minusie - soja i 1,1-1,3% - pszenica i kukurydza.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica i kukurydza w USA na wieloletnich minimach (28.07.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Najbliższa seria amerykańskiej pszenicy SRW ustanowiła w czwartek swoje, już blisko 10-letnie, minimum w cenie zamknięcia. Także ceny kukurydzy biją za oceanem swoje rekordy słabości, wczorajsze zamknięcie kukurydzy było najniższe od września 2014 roku i niewiele brakuje do 10-letnich minimów.

W Paryżu, unijne kontrakty na zboża zamknęły czwartek na plusie. Słabe zbiory we Francji utrzymują wyceny unijnych kontraktów na zboża na relatywnie wyższych poziomach. Wczoraj najbliższa seria pszenicy podrożała w Paryżu o 2 euro, do 165,75 eur/t. Kukurydza zyskała tylko 0,25 euro, do 170 eur/t. Niepewność co do tegorocznej unijnej produkcji i jakości zbóż chroni kontrakty w Paryżu przed osiągnięciem poziomów, jakie zaliczają amerykańskie zboża.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, na rynek napływają także gorsze prognozy dla UE, w ostatnich dniach przedstawicielstwo USDA w UE skorygowało w dół prognozę tegorocznych zbiorów pszenicy i kukurydzy. Wczoraj Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obniżyła swoje prognozy zbiorów zbóż w UE do 149 mln ton, ze 154,6 wcześniej i w porównaniu do 151,3 w sezonie 2015/16. IGC obniżyła także unijny eksport pszenicy z 34,6 do 30,8 mln t, w porównaniu do 35,7 mln ton w sezonie 2015/16. Unijna produkcja kukurydza szacowana jest na 80,6 mln ton (tylko 0,2 mln ton niżej niż przed miesiącem).

Tegoroczne problemy w produkcji zbóż we Francji wydaj się być odosobnione, gdyż pozostali główni producenci zbóż na półkuli północnej (np. USA i kraje Basenu Morza Czarnego) zapowiadają doskonałe zbiory. Potwierdzają to najnowsze prognozy IGC, w których podniesiono globalne zbiory zbóż o 20 mln ton (licząc miesiąc do miesiąca), do poziomu o tylko 1 mln ton poniżej rekordu z sezonu 2014/15.

Zapowiadany rekord produkcji zbóż w Rosji, w tym pszenicy oraz bardzo dobre zbiory na Ukrainie wywierać będą presję cenową na globalnym rynku. Potwierdzają to wyniki wczorajszego przetargu na dostawy pszenicy do Egiptu. Zwyciężyły oferty z Basenu Morza Czarnego, GASC zakupił po 60 tys. ton rosyjskiej i Rumuńskiej pszenicy (w Rumunii zapowiadają się rekordowe zbiory).

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: