| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica mocno taniała pod wpływem rekordowej globalnej podaży (22.08.2016)

W Chicago, najbliższa seria pszenicy spadła w poniedziałek o blisko 3%, ciągnąc w dół notowania analogicznego kontraktu na giełdzie w Paryżu. W efekcie kontrakt wrześniowy na unijną pszenicę stracił na wartości 3,75 euro i był wyceniany na 159 eur/t, na zamknięciu sesji.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica mocno taniała pod wpływem rekordowej globalnej podaży (22.08.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Zapowiadana rekordowa produkcja pszenicy na świecie wywiera presję na wyceny kontraktów futures. Najniższe od 30 lat zbiory pszenicy we Francji zostaną z nawiązką zrekompensowane przez rekordową produkcję w Basenie Morza Czarnego i bardzo dobrą w USA. Wyceny kontraktu na pszenicę w Chicago wracają w okolice swoich kilkunastoletnich minimów, po trzytygodniowej korekcie wzrostowej, będącej efektem realizacji zysków z rekordowej pozycji krótkiej zajmowanej przez kapitał spekulacyjny pod koniec lipca.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, poniedziałkowe dane tygodniowe USDA o wysyłkach eksportowych nie wsparły cen pszenicy, sprzedaż sięgnęła 530,824 tys. ton i była gorsza o 17% niż tydzień wcześniej.

Jednak wysyłki eksportowe amerykańskiej soi były lepsze od oczekiwań i sięgnęły 961,414 tys. ton. Oznacza to wzrost o 20% tydzień do tygodnia i blisko 4,5 krotny wzrost w porównaniu z analogicznym tygodniem ubiegłego roku. Dodatkowo USDA poinformował wczoraj o nowym zamówieniu 120 tys. ton amerykańskich nasion soi.

W konsekwencji silnej sprzedaży eksportowej notowania najbliższej serii na soję wzrosły w poniedziałek o blisko 1%, windując ceny do 1-miesięcznego maksimum. Skalę wzrostów notowań soi ograniczyła wczorajsza 3% przecena na rynku ropy, a za nią spadek cen oleju sojowego.


Rzepak w Paryżu zamknął poniedziałek na poziomie z piątku, a najbliższa seria wyceniona została na  378 eur/t. Unijny rzepak znajdował się wczoraj pod wpływem dwóch skrajnych czynników. Drożejąca soja dawała nadzieję na wzrost cen rzepaku, ale z drugiej strony gwałtowny odwrót na rynku ropy, a za nim przecena olejów roślinnych zniwelowała presję wzrostową.

Notowania kukurydzy spadły lekko w poniedziałek, po obu stronach Atlantyku. Dobre amerykańskie dane eksportowe nie były w stanie zatrzymać spadków w kontekście zapowiadanych rekordowych zbiorów kukurydzy w USA. Tygodniowe wysyłki amerykańskiej kukurydzy sięgnęły 1,249 mln ton i były wyższe o 6% tydzień do tygodnia i blisko 30%, licząc rok do roku.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: