Notowania zbóż i oleistych. Pszenica odbiła w górę (06.06.2017)

Amerykańska pszenica HRSW (twarda, jara) podrożała wczoraj o blisko 2% na giełdzie w Minneapolis i po raz pierwszy od blisko 2 lat przekroczyła poziom 6 USD za buszel.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica odbiła w górę (06.06.2017)

Notowania zbóż i oleistych


Wzrost notowań pszenicy SRW w Chicago był mniejszy i wyniósł 1,5%, ale w ciągu sesji przekraczał nawet 2%. Najmniej, bo niespełna 1% zyskał we wtorek unijny kontrakt na pszenicę. Suche warunki pogodowe panują po obu stronach granicy USA-Kanada, gdzie uprawiana jest wysokobiałkowa pszenica jara. Świat przepełniony jest pszenicą zwykle gorszej jakości, stąd tak duża różnica w wycenie pszenicy twardej (jarej) notowanej w Minneapolis i miękkiej pszenicy ozimej w Chicago.
 
W poniedziałek, po zamknięciu amerykańskiej sesji, USDA opublikował cotygodniowy raport Crop Progress. Dane pokazały, że zasiewy kukurydzy są na ukończeniu (96% areału), a obecne opóźnienia sięgają tylko 1%. W bardzo szybkim tempie postępują zasiewy soi. Do niedzieli wysiano już 83% areału, co oznacza wynik minimalnie lepszy niż przed rokiem, ale aż o 4% powyżej średniej 5-letniej.
 
Jak podaje Andrzej Bąk, kondycja upraw kukurydzy poprawiła się w 2 tygodniu raportowania. Do dwóch najlepszych kategorii zaliczono 68% upraw, w porównaniu z 65% tydzień wcześniej i aż 75% przed rokiem.
 
Stan upraw pszenicy ozimej pogorszył się w ostatnim tygodniu. O 2%, do 49%, zmalał areał pszenicy ocenionej na dobry lub doskonały. Rok temu do 2 najlepszych kategorii zaliczono 62% upraw pszenicy ozimej.
 
Jeszcze mocniej pogorszyła się kondycja pszenicy jarej. Dwie najlepsze kategorie stanowią teraz 55% upraw, w porównaniu z 62% - tydzień wcześniej i 78% - przed rokiem.
 
Na południu USA pszenica ozima weszła już w okres zbiorów. Do niedzieli zabrano 10% areału (7% rok temu), w tym 58% w Teksasie i 25% w Oklahoma.


Tagi:
źródło: