| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica po raz ósmy z rzędu w dół (5.02.2016)

W piątek spadki jeszcze się nasiliły, a dla unijnej pszenicy była to ósma spadkowa sesja z rzędu. Unijnym kontraktom nie pomogło nawet 0,5% osłabienie się wspólnej waluty w piątek, która jednak w całym tygodniu podrożała aż o 3% w stosunku do dolara amerykańskiego.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica po raz ósmy z rzędu w dół (5.02.2016)

Notowania zbóż i oleistych

W Paryżu, najbliższe serie kukurydzy i pszenicy straciły na wartości w piątek, odpowiednio 1,3% i 1,6%. W skali tygodnia przecena wyniosła od 2,9%-kukurydza do 4,6%-pszenica. W efekcie marcowe serie kontraktów pogłębiały z dnia na dzień swoje historyczne minima.

W Chicago, taniejący dolar (w najszybszym tempie od lat), jedynie osłabiał presję spadkową wywieraną na rynek zbóż i soi przez olbrzymią globalną podaż i słaby amerykański eksport. Najbliższe serie kontraktów na pszenicę i kukurydzę zamknęły piątek na 1,3 i 0,8% minusie, a w całym tygodniu pszenica straciła w Chicago 2,6% i 1,7% - kukurydza.

W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT na unijnych cenach ciążą problemy związane z Egiptem, zmiana trendu na eurodolarze (do zera zmalało prawdopodobieństwo wyższych stóp procentowych w USA) i rekordowa produkcja pszenicy zarówno we Francji, jak i na świecie.

W piątek, Egipt anulował drugi w ciągu tygodnia przetarg na zakup pszenicy. W prawdzie tym razem znaleźli się chętni na sprzedaż, jednak zgłoszono tylko 4 oferty (2 francuskie i po 1 z Rosji i Rumunii), a propozycje cenowe opiewały w przedziale 186,6 – 193,6 usd/t (bez frachtu) i były zbyt wysokie, przy obecnych cenach rynkowych. Warto przypomnieć tylko, że w czwartek Algieria kupiła pszenicę płacąc tylko 178 usd/t, łącznie z frachtem. Po problemach związanych z odbiorem jakościowym (zero tolerancji na sporysz) ale także w związku z e spadkiem wiarygodności kredytowej Egiptu, przedsiębiorcy żądają większej premii za ryzyko.


Warto zauważyć, że w ostatnim tygodniu zamówienia (netto) na amerykańską soję były już tylko symboliczne, ponieważ rośnie dostępność nasion z Ameryki Południowej. Dlatego też, także soja i śruta sojowa zamknęły tydzień spadkami.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: