| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica w Chicago podrożała za sprawą mroźnej pogody (8.12.2016)

Unijne kontrakty na zboża kontynuowały w czwartek delikatne wzrosty, korzystając ze skokowej przeceny euro względem dolara amerykańskiego. Rzepak jednak musiał dostosować się do przeceny na rynku olejów roślinnych.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica w Chicago podrożała za sprawą mroźnej pogody (8.12.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Wczoraj Europejski Bank Centralny dokonał korekt w polityce monetarnej, wydłużając okres skupu aktywów (drukowania euro), w konsekwencji wycena wspólnej waluty spadła o 1,3% do końca dnia. Tak silne umocnienie dolara wywierało presję spadkową na amerykańskie kontrakty. Te zdecydowanie taniały w czwartek i to mimo bardzo dobrych tygodniowych danych o zamówieniach eksportowych. Wyjątkiem była pszenica (SRW) w Chicago, seria najbliższa podrożała w czwartek o 1,1%. W tym przypadku o wzrostach zdecydowała fala mroźnego powietrza, jaka nawiedziła główne obszarach amerykańskich upraw pszenicy ozimej, często bez lub z małą pokrywą śnieżną. Co ważne prognozy na najbliższe 2 tygodnie pokazują przesuwanie się mroźnego frontu na południe Stanów Zjednoczonych.

Tanieją olej roślinne, a za nim rzepak


W Paryżu unijny rzepak taniał w czwartek drugą sesję z rzędu, po zaliczeniu 2,5 letniego szczytu na poziomie 414 eur/t we wtorek,. Najbliższa seria straciła wczoraj 2,75 euro i zakończyła dzień na poziomie 409,25 eur/t. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, notowania rzepaku są mocno skorelowane z notowania olejów roślinnych, trochę mniej z ropą i soją. Wczoraj notowania ropy wzrosły o ok. 2%, a soi spadły o ponad 2%. Za to drugi dzień z rzędu taniał olej palmowy, po zaliczeniu 4,5 letniego maksimum we wtorek (patrz wykres) oraz olej sojowy.

Czwartkowe (tygodniowe) dane o zamówieniach na amerykańską pszenicę i kukurydzę były mocno powyżej oczekiwań dla kukurydzy oraz bardzo dobre dla pszenicy i soi.


USA - Tygodniowe zamówienia eksportowe netto:

  • Pszenica: 527,3 tys. ton / oczekiwano: 300-500 tys. ton;
  • Kukurydza: 1,496 mln ton / oczekiwano: 0,7-1,0 mln ton;
  • Soja: 1,463 mln ton / oczekiwano:1,0-1,4 mln ton.

Najgorszy, od początku sezonu, tygodniowy wynik unijnego eksportu pszenicy. W ostatnim tygodniu wyeksportowano z UE tylko symboliczne 87.923 tony pszenicy.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!