| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica w USA pogłębiła swoje 6-letnie minima (24.02.2016)

Podobnie jak we wtorek, także wczoraj, rynki akcji oraz taniejąca ropa, wspierały dalsze spadki kontraktów na zboża i oleiste. Wprawdzie w drugiej części amerykańskiej sesji, ceny ropy wybiły w górę, ciągnąc za sobą indeksy akcji w USA, jednak trend spadkowy na zbożach został w Chicago zachowany, a sesja w Paryżu już się zamknęła.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica w USA pogłębiła swoje 6-letnie minima (24.02.2016)

Notowania zbóż

Jak zauważaj Andrzej Bąk z e-WGT, amerykańska pszenica zanotowała wczoraj 5 sesję spadkową z rzędu i pogłębiła swoje, blisko 6 letnie, minima. W Paryżu, wraz ze zbliżaniem się do wygasania marcowej serii, notowania pszenicy gwałtownie spadają, zbliżając się do 6 letniego dołka z września ub. roku. Taniejąca pszenica ciągnie w dół także kukurydzę. Unijny kontrakt na kukurydzę stracił w środę 1,25 eur/t, spadając na zamknięciu do poziomu najniższego od marca 2015 roku – 144,25 eur/t.

Seria marcowa na kukurydzę (Paryż) zbliża się do terminu wygasania, który przypada na 5 marca. Ostatni dzień obrotu na marcowe serie amerykańskich kontraktów przypada na 14 marca.

W Chicago, kukurydza potaniała wczoraj o 0,5%, ale jej notowania poruszają się w długoterminowym trendzie bocznym nieco powyżej wieloletnich minimów, znajdując wsparcie w popycie ze strony przemysłu biopaliwowego i wzrostowi eksportu. Środowy raport tygodniowy EIA był prowzrostowy dla kukurydzy i pokazał wzrost produkcji etanolu do 994 tys. baryłek średnio dziennie (+19 tys. tydzień do tygodnia). Co ważniejsze, przy wyższej produkcji zapasy spadły o 100 tys. baryłek, do 23,1 mln baryłek. USDA, drugi już raz w tym tygodniu, poinformował o zamówieniu 110 tys. t amerykańskiej kukurydzy przez Kolumbię.

W środę w Chicago, fundusze hedgingowe były sprzedającymi netto ok. 6 tys. kontraktów pszenicy, 1 tys. soi i 7,5 tys. kukurydzy.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: