| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica w USA z nowym 10-letnim, a kukurydza z 6-letnim dołkiem notowań (29.08.2016)

Rekordowa produkcja pszenicy w tym sezonie staje się faktem, w połączeniu z olbrzymimi zapasami wywiera presję na światowe ceny. Dodatkowo, notowania pszenicy, kukurydzy i soi przełamały w Chicago ważne poziomy wsparcia technicznego, co zachęca do wzmożonej sprzedaży przez kapitał spekulacyjny.

Notowania zbóż i oleistych. Pszenica w USA z nowym 10-letnim, a kukurydza z 6-letnim dołkiem notowań (29.08.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Przed nami zbiory kukurydzy, soi i kanadyjskiej canoli. O ile tegoroczna produkcja canoli będzie niższa niż przed rokiem, to zbiory soi i kukurydzy w USA będą rekordowe, wpływając także na rekordową globalną produkcję. Kondycja amerykańskich upraw jest na historycznych poziomach, a prognozy pogody na kolejne tygodnie są nadal sprzyjające. Zakończony w piątek  przegląd amerykańskich pól (Pro Farmer crop tour) pokazał jeszcze lepsze, od już rekordowych szacunków USDA z 12-sierpnia, prognozy plonowania i zbiorów soi i tylko trochę gorsze dla kukurydzy (nadal rekordowe).

Prospadkowym czynnikiem dla pszenicy jest przywrócenie przez Egipt zasady „zero tolerancji na sporysz”. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, eliminuje to wielu dostawców z możliwości handlowania z Egiptem, który jest największym eksporterem pszenicy na świecie.

Silny amerykański eksport kukurydzy i soi, w ostatnim tygodniu, nie zdołał zatrzymać przecen na rynku giełdowym. Spadek eksportu pszenicy był czynnikiem prospadkowym.

USA - tygodniowe wysyłki eksportowe:

Kukurydza USA - sprzedaż tygodniowa kukurydzy sięgnęła 1,422 mln to, wynik o 11% lepszy niż tydzień wcześniej i 42% powyżej analogicznego tygodnia w 2015 r.

Soja USA - wyeksportowano  w ostatnim tygodniu 921,137 tys. ton amerykańskiej soi, 3% więcej niż tydzień wcześniej i aż o 5 razy więcej niż rok temu. Dodatkowo, USDA poinformował o nowym zamówieniu na 393 tys. soi, w poniedziałek.

Pszenica USA – wysłano w ciągu tygodnia na eksport 511,965 tys. ton pszenicy, wynik o 5% gorszy licząc tydzień do tygodnia i o 18% w skali roku.


Po zamknięciu sesji w Chicago, USDA w cotygodniowym raporcie Crop Progress poinformował, że 75% upraw kukurydzy w USA zaliczona została do dwóch najlepszych kategorii, tyle samo co tydzień wcześniej. Tym czasem kondycja soi nawet się poprawiła, do 73% (+1%) wzrósł udział plantacji soi ocenionych na dobre do doskonałe. Oba wyniki są historycznie wysokie.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!