Notowania zbóż i oleistych. Raport USDA przełożył się na wzrosty kontraktów (10.05.2016)

Amerykański Departament Rolnictwa opublikował wczoraj swoje comiesięczne prognozy. Co ważne był to pierwszy raport, który pokazał oczekiwania amerykanów w stosunku do sezonu 2016/17.

Notowania zbóż i oleistych. Raport USDA przełożył się na wzrosty kontraktów (10.05.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Jak relacjonuje Andrzej Bąk z e-WGT, publikacja danych wywołała olbrzymie, bo sięgające 6%, wzrosty na rynku soi i śruty sojowej w Chicago i 3% wybicie w górę cen kukurydzy. Wymienione kontrakty pociągnęły za sobą w górę także notowania pszenicy, majowa seria wzrosła wczoraj na CBoT o 1%. Warto mieć świadomość, że raport USDA ukazał się w czasie, gdy silne wzrosty notowań objęły cały rynek surowcowy.

Szokowe zmiany na rynku futures wskazują, że USDA dokonał znaczących korekt w dół w amerykańskich i światowych zapasach soi w tym sezonie. Gorsze od oczekiwań są także prognozy amerykańskich zbiorów soi na nowy sezon, stąd USDA oczekuje spadku zapasów także w nowym sezonie. Globalne zapasy końcowe soi w tym sezonie zostały obniżone o 4,77 mln t, a zapasy na koniec sezonu 2016/17 prognozowane są na 68,21 mln ton, co oznaczałoby  spadek o 6 mln ton licząc rok do roku. Oczekiwana produkcja soi w Ameryce Południowej spadła tylko o 3.5 mln ton w tym sezonie (mniej niż oczekiwał rynek).

Raport USDA pokazał korzystny obraz światowego rynku kukurydzy, jednak oczekiwania inwestorów były jeszcze większe, stąd wzrosty notowań po publikacji raportu. Perspektywa dla bilansu globalnego na rynku zbóż w przyszłym sezonie pozostaje nadal bardzo dobra. W przypadku pszenicy, światowa produkcja 2016/17 jest szacowana na 727 mln ton, w porównaniu do rekordowych  734 mln ton w starym sezonie. Zapasy pszenicy będą nadal rosły. W sezonie 2016/17 powinny one wynieść 257,3 mln ton, w porównaniu do 243 mln ton na koniec tego sezonu.

W przypadku kukurydzy, światowa produkcja w sezonie 2016/17 powinna wynieść 1,011 mld ton, w porównaniu z 0,969 mld ton w tym sezonie. Zapasy na koniec nowego sezonu pozostaną na poziomie zbliżonym do obecnego sezonu - 207 mln ton (207,9 mln ton w tym sezonie).


Czytaj dalej na następnej stroie...Tagi:
źródło: