Notowania zbóż i oleistych. Realizacja zysków w Chicago, unijna pszenica najniżej od 6 lat (2.03.2016)

Podczas gdy w Paryżu ceny pszenicy i rzepaku kontynuowały wczoraj przeceny, w Chicago doszło do oczekiwanej realizacji zysków i 1-procentowego odbicia w górę.

Notowania zbóż i oleistych. Realizacja zysków w Chicago, unijna pszenica najniżej od 6 lat (2.03.2016)

Notowania zbóż

Na początku amerykańskiej sesji, notowania pszenicy, kukurydzy i soi lekko spadały, przy wsparciu ze strony umacniającego się dolara, a w Chicago, pszenica pogłębiła nawet swój 6-letni dołek. Jednak w kolejnych godzinach notowania wspomnianych kontraktów ruszyły w górę, pod wpływem realizacji zysków z części krótkich pozycji. W Chicago, fundusze hedgingowe były wczoraj nabywcami netto ok. 4 tys. kontraktów na pszenicę, 5,5 tys. na soję i tylko ok. 1 tys. na kukurydzę. W efekcie, pszenica zamknęła dzień na 1% plusie, a kukurydza i soja skończyły dzień tylko 0,2-0,4% zyskiem.

W czasie, gdy w Paryżu kończyła się sesja, amerykańskie kontrakty notowane były już na lekkich plusach. Pomogło to unijnej kukurydzy w zaliczeniu 1% wzrostu, ale ceny rzepaku i unijnej pszenicy zamknęły środę tylko nieco powyżej swoich dziennych minimów. Jak zauważa Andrzej Bąk z e-WGT, trwający od początku grudnia, trend spadkowy rzepaku doprowadził notowania majowej serii kontraktu do poziomu najniższego od sierpnia 2014.

W przypadku unijnej pszenicy, spadki trwające od początku listopada, z ok. 190 eur/t do 143,5 eur/t wczoraj, obniżyły ceny pszenicy o 1/4. Wczorajsze zamknięcie najbliższej serii wypadło najniżej od lipca 2010 roku i jest to analogiczny poziom jaki wcześniej osiągnęła pszenica notowana w Chicago.


Pszenica z dostawą we wrześniu (nowe zbiory) wyceniana jest o kilkanaście eur/t wyżej niż wygasająca za tydzień seria marcowa.

Na arenie międzynarodowej, Jordan kupił wczoraj 100 000 ton jęczmienia opcjonalnego pochodzenia, podczas gdy w Japonia nabyła 127 000 ton pszenicy z USA i Kanady. Egipt kupił 120 000 ton pszenicy rumuńskiej i 60 000 ton ukraińskiej.

USA – wczorajsze dane EIA pokazały spadek produkcji etanolu (z kukurydzy) o 7000 baryłek dziennie do 987000 baryłek. Spadły też zapasy etanolu do poziomu 22,6 mln baryłek (-481000 baryłek) i były najniższe od miesiąca. Dane były mieszane dla notowań kukurydzy.

Firma analityczna INFORMA opublikowała wczoraj swoje comiesięczne prognozy na ten sezon. Analitycy podnieśli szacunki produkcji kukurydzy brazylijskiej do 82,5 mln ton w porównaniu do zeszłego miesiąca 81,6 mln ton. Oczekuje się, że produkcja soi w Brazylii osiągnie 101,3 mln ton w porównaniu do wcześniejszych 100,5 mln ton. Ponadto analitycy szacują argentyńską produkcję kukurydzy na 27 mln ton, w porównaniu do 26 mln ton miesiąc wcześniej. Informa obniżyła jednocześnie oczekiwane zbiory soi w Argentynie, z 60 do 59 mln ton.

Dla porównania, USDA w raporcie z 9-lutego szacuje produkcję na ten sezon:
Brazylia: kukurydza 84 mln t, soja 100 mln t;
Argentyna: kukurydza 27 mln t, soja 58,5 mln t.Tagi:
źródło: