| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych rosną (21.10.2015)

Środa zakończyła się lekką zwyżką notowań kontraktów na zboża, soję i rzepak. Na giełdzie w Chicago liderem wzrostów była kukurydza i soja, grudniowe serie kontraktów zamknęły dzień na nieco ponad 1% plusie. Mniejszym, bo 0,7% wzrostem mogła się pochwalić pszenica. Śladem giełdy w Chicago podążały unijne kontrakty, wśród których najmocniej drożała kukurydza.

Notowania zbóż i oleistych rosną (21.10.2015)

Notowania zbóż

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, listopadowa seria kukurydzy zyskała wczoraj w Paryżu 1,7% (+2,75 eur/t) i zamknęła dzień na poziomie 163,5 eur/t. W tym czasie pszenica umocniła się tylko o 0,25 eur/t (0,1%) do 175,75 eur/t.  Silniejsza tendencja wzrostowa utrzymuje się w przypadku notowań unijnego rzepaku, który w październiku systematycznie drożeje. W środę listopadowa seria umocniła się o 2,5 eur/t do 381,75 eur/t, a od początku miesiąca kontrakt ten podrożał o 14,25 eur/t (4%). W tym samym czasie notowana w Paryżu pszenica i kukurydza (najbliższe serie) zyskały na wartości jedynie 1-2eur/t.

W Chicago aktualnie trwa spekulacyjne odkupowanie kontraktów (realizacja zysków z krótkich pozycji) wspomagana przez silną sprzedaż eksportową amerykańskiej soi oraz wstrzymywanie się ze sprzedażą zbieranej właśnie kukurydzy i soi przez farmerów. Jednak szybki postęp amerykańskich zbiorów powoduje zapełnianie się magazynów i za chwilę powinien zmusić do sprzedaży części zbiorów, nawet po niekorzystnych cenach.

Na rynek pszenicy, wraz ze zmianą prognoz pogody, powróciły obawy o poziom zasiewów i stan ozimin w Rosji i na Ukrainie. Także ciągle aktualne są problemy wynikające z deficytu opadów na wielu obszarach upraw australijskiej pszenicy. Poza Australią, efekt El-Nino uwidacznia się także w Ameryce Południowej. W południowej Argentynie i części północnej Brazylii jest bardzo sucho, podczas gdy w południową Brazylię i północną Argentynę nawiedziły nadmierne deszcze. Przełożyć się to może negatywie na poziom zbiorów zbóż i soi w tych krajach.

Z drugiej jednak strony, amerykańskie zboża sprzedają się na świecie słabo i przegrywają konkurencję z dostawcami z Basenu Morza Czarnego. Stąd też trudno jest znaleźć uzasadnienie dla większych wzrostów notowań kukurydzy i pszenicy w Chicago, poza zachowaniem spekulantów.


Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!