Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Notowania zbóż i oleistych rosną (21.10.2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Środa zakończyła się lekką zwyżką notowań kontraktów na zboża, soję i rzepak. Na...

Środa zakończyła się lekką zwyżką notowań kontraktów na zboża, soję i rzepak. Na giełdzie w Chicago liderem wzrostów była kukurydza i soja, grudniowe serie kontraktów zamknęły dzień na nieco ponad 1% plusie. Mniejszym, bo 0,7% wzrostem mogła się pochwalić pszenica. Śladem giełdy w Chicago podążały unijne kontrakty, wśród których najmocniej drożała kukurydza.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Notowania zbóż

Jak informuje Andrzej Bąk z e-WGT, listopadowa seria kukurydzy zyskała wczoraj w Paryżu 1,7% (+2,75 eur/t) i zamknęła dzień na poziomie 163,5 eur/t. W tym czasie pszenica umocniła się tylko o 0,25 eur/t (0,1%) do 175,75 eur/t.  Silniejsza tendencja wzrostowa utrzymuje się w przypadku notowań unijnego rzepaku, który w październiku systematycznie drożeje. W środę listopadowa seria umocniła się o 2,5 eur/t do 381,75 eur/t, a od początku miesiąca kontrakt ten podrożał o 14,25 eur/t (4%). W tym samym czasie notowana w Paryżu pszenica i kukurydza (najbliższe serie) zyskały na wartości jedynie 1-2eur/t.

W Chicago aktualnie trwa spekulacyjne odkupowanie kontraktów (realizacja zysków z krótkich pozycji) wspomagana przez silną sprzedaż eksportową amerykańskiej soi oraz wstrzymywanie się ze sprzedażą zbieranej właśnie kukurydzy i soi przez farmerów. Jednak szybki postęp amerykańskich zbiorów powoduje zapełnianie się magazynów i za chwilę powinien zmusić do sprzedaży części zbiorów, nawet po niekorzystnych cenach.

Na rynek pszenicy, wraz ze zmianą prognoz pogody, powróciły obawy o poziom zasiewów i stan ozimin w Rosji i na Ukrainie. Także ciągle aktualne są problemy wynikające z deficytu opadów na wielu obszarach upraw australijskiej pszenicy. Poza Australią, efekt El-Nino uwidacznia się także w Ameryce Południowej. W południowej Argentynie i części północnej Brazylii jest bardzo sucho, podczas gdy w południową Brazylię i północną Argentynę nawiedziły nadmierne deszcze. Przełożyć się to może negatywie na poziom zbiorów zbóż i soi w tych krajach.

Z drugiej jednak strony, amerykańskie zboża sprzedają się na świecie słabo i przegrywają konkurencję z dostawcami z Basenu Morza Czarnego. Stąd też trudno jest znaleźć uzasadnienie dla większych wzrostów notowań kukurydzy i pszenicy w Chicago, poza zachowaniem spekulantów.


Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl