Notowania zbóż i oleistych. Rzepak na 3,5-letnich maksimach (24.01.2017)

Unijny kontrakt na rzepak poprawił we wtorek swoje 3,5 letnie maksima, korzystając z wyższych notowań oleju palmowego (+1,7%), ropy (+0,8%-WTI) i zahamowania spadków na rynku soi. Notowania najbliższej serii unijnego rzepaku wzrosły o 2 euro do 427,25 eur/t, a seria sierpniowa podrożała o 2,5 euro do 389 eur/t. Zdecydowana, bo ponad 1,5%, przecena dotknęła amerykańskiej kukurydzy i pszenicy, podczas gdy analogiczne unijne kontrakty zachowywały się stabilnie.

Notowania zbóż i oleistych. Rzepak na 3,5-letnich maksimach (24.01.2017)

Notowania zbóż i oleistych

W komentarzach będą publikowane notowania z Euronext-Matif, obok najbliższej serii, także dla kontraktów na nowe zbiory. Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, są to poziomy po których rolnicy, przedsiębiorcy oraz inne podmioty mogą już teraz zabezpieczyć cenę przyszłej sprzedaży lub zakupu zboża i rzepaku (zabezpieczenie ceny – hedging). W przypadku rolników i przedsiębiorców spoza strefy euro dochodzi jeszcze ryzyko walutowe, które mocno komplikuje i podraża wykorzystanie giełdy w Paryżu do zabezpieczenia przyszłej ceny.
 
Notowania amerykańskich kontraktów rolnych zaczynają reagować na zapowiedzi renegocjacji umów handlowych, między USA i partnerami, przez nową administrację. Wszelkie perturbacje w eksporcie olbrzymich nadwyżek amerykańskiej produkcji przekładać się będą na spadki notowań na giełdowym rynku futures.
 
USDA poinformował we wtorek (system dziennego raportowania) o nowej sprzedaży eksportowej 163 tys. ton soi i 125 tys. ton kukurydzy do anonimowych odbiorców oraz 112 tys. ton soi z dostawą do Meksyku.

W Chicago, fundusze hedgingowe były we wtorek sprzedającym netto ok.: 13 tys. kontraktów na kukurydzę, 4 tys. na soję i 1 tys. na pszenicę.

 
Według Informa Economics areał zasiewów soi w zrośnie w USA o ponad 6% (licząc rok do roku), ale kukurydzy spadnie o blisko 4%.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: